Ugledni njemački list Süddeutsche Zeitung objavio je tekst u vezi nastavka suđenja u Münchenu dvojici bivših agenata Službe državne sigurnosti Jugoslavije Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaću. Tekst pod naslovom “Produžena ruka Jugoslavije” napisao je Ronen Steinke. Prijevod teksta na hrvatskom jeziku Fenix donosi u cjelosti:
Dva bivša tajna agenta optužena u Njemačkoj žele pričati, ali to se ne sviđa svakome. Riječ je, ipak, o ubojstvu.
U trenutačno najvećem procesu koji se vodi protiv stranih tajnih agenata u Njemačkoj, došlo je u utorak do iznenađenja. Najprije se pojavio dugo skrivani svjedok, nekadašnji doušnik jugoslavenske Službe državne sigurnosti, koji je u Berlinu sedamdesetih godina špijunirao emigrante. Potom su i optuženi, dvojica bivših šefova jugoslavenske tajne službe, objavila da žele govoriti. Već dvije godine nisu htjeli reći ni riječi o, protiv njih podignutoj, optužnici po kojoj su 1983. godine dali ubiti hrvatskog emigranta u njegovoj garaži u Wolfratshausenu kod Münchena. Ukratko, sada žele prekinuti šutnju, navijestili su Josip Perković i Zdravko Mustač – operativac i politički šef SDS-a u Hrvatskoj – na kraju procesa pred Vijećem za državnu zaštitu Višeg zemaljskog suda u Münchenu.
Iznošenje dokaza u sudskom procesu već je zaključeno, tužiteljstvo je predočilo mnogobrojne dokumente. Računalo se već sa skorom presudom, negdje krajem srpnja ili početkom kolovoza. Dogodilo bi se to usred vruće izborne kampanje u Hrvatskoj, gdje će se 11. rujna održati izbori. Izbori su najavljeni tek prije dva tjedna nakon raspada dosadašnje vladajuće koalicije. S gledišta na politički kalendar, iznenađujući obrati u utorak donose malu ali vrlo značajnu odgodu, jer presuda neće biti izrečena prije izbora.
Nakon 120 dana rasprave, u Njemačkoj je opalo zanimanje za ovaj postupak, dok je u Hrvatskoj i dalje važan materijal za večernje vijesti: Što više detalja o zločinima socijalističkog jugoslavenskog režima iziđe na vidjelo, to više stari i novi zagrebački socijalisti, koji igraju važnu političku ulogu, padaju u defenzivu.
Prema uvjerenju Saveznog državnog odvjetništva, iza ubojstva Stjepana Đurekovića, protivnika jugoslavenskog režima, stoje dvojica bivših tajnih agenata Josip Perković i Zdravko Mustač. Optuženi niječu optužbe. Prošlo je 25 godina od raspada višenacionalne socijalističke države Jugoslavije. Hrvatska je tada postala neovisna. Ali sve te godine na vidjelo nije iznešeno toliko podataka o doušničkom i nasilnom sustavu, kojim je socijalistički režim do 1991. godine pokušavao spriječiti raspad države i zaustaviti nacionalističke snage, kao u posljednje dvije godine. Disidenti su proganjani, čak i u inozemstvu. U središtu je posebno bila Njemačka u kojoj su hrvatski nacionalisti najradije tražili utočište. Ubojstvo u Wolfratshausenu je samo jedan od mnogobrojnih slučajeva, a njemačko tužiteljstvo ga je odabralo kao primjerak.
Upravo su hrvatski socijalisti bili ti koji su htjeli najradije zaustaviti suđenje u Münchenu. Donošenjem zakona, podrugljivo nazvanog Lex Perković, pokušali su 2013. godine spriječiti izručenje dvojice optuženih Njemačkoj. Suprotno tome desno-konzervativna stranka HDZ u tom je suđenju vidjela priliku da se konačno raščisti s prošlošću. Njemačko Savezno državno odvjetništvo ustrajalo je toliko dugo dok se u Hrvatskoj zagovornici izručenja nisu uspjeli izboriti za izručenje. Za takvo suđenje u samoj Hrvatskoj očigledno još nisu stvoreni uvjeti.
Zbog tridesetogodišnjeg zakašnjenja propitkuje se i uloga Nijemaca. Jugoslaveni su ubijali Jugoslavene, a Nijemci su se držali po strani: 30 hrvatskih emigranata ubijeno je od kraja šezdesetih do konca osamdesetih godina u Republici Njemačkoj, a nijedan slučaj tada nije bio razriješen. Svjedoci suđenja bivši političar Gerhart Baum (FDP) i Klaus von Dohnanyi (SPD) kao razlog tome navode „više interese“. Dobar odnos s Jugoslavijom bili su izuzetno važni vladama Willya Brandta, Helmuta Schmidta i u početku Helmuta Kohla. Režim u Jugoslaviji smatrao se prijateljskim posrednikom na Istoku.
Svjedok koji se u utorak rječito počeo izjašnjavati, više je stvorio zbrku. Vinko Sindičić, nekadašnji suradnik jugoslavenske tajne službe u Berlinu, tvrdi da je optuženi Perković za svjedočenje u njegovu korist potplačivao svjedoke. 1000 Eura tu, više od 30.000 Eura tamo. Odakle svjedoku takve informacije? Nasmijao se glasno. „Iz mnogih izvora. To je dovoljno“. Suđenje se nastavlja u sljedeći utorak.
Fenix/Dario Holenda
Tekst na njemačkom jeziku možete pročitati OVDJE