„Borite se za ljubav, jer samo za nju vrijedi živjeti“, poručila je samo dva mjeseca prije svoje smrti, Žuži Jelinek, legendarna hrvatska spisateljica i kolumnistica, i tako se nesvjesno, u velikom stilu, oprostila od svojih čitatelja i od svih koji su je ikad spomenuli.
Ona se nije prestala boriti do samog kraja. Govorila je: „Srce teško odustaje. Razočara se, padne, ali se uvijek podigne.
Koliko se puta u životu srce razočara, poklekne, posumnja, ali ostaje borac. Borbu je stvorila priroda, a mržnju je stvorio čovjek. Nažalost, ona je danas prisutna u svim sferama društva – bilo da se radi o nacijama, vjerama, politici, pa čak i glazbi… umjetnosti. Koliko smo puta pročitali kako se pjevačice međusobno svađaju oko toga čija je pjesma bolja, te jesu li riječi jedne pjesme gluplje od one druge.
Ako se one svađaju, onda nije čudno što se svađaju političari! Kod njih je i ulog veći. Dokazuje to i Zoran Milanović, koji još ne može podnijeti izborni poraz. Sudeći po sindikatima, koji će, uz domovinske medije biti najveći protivnici nove hrvatske vlasti, prave svađe u Hrvatskoj tek predstoje.
Ni sindikati, ni mediji u domovini, koje je obilato financirala SDP-ova vlast, neće lako prihvatiti gubitak privilegija koje su imali. Zato su počeli napadi pojedine ministre i izvlačiti prljavo rublje. Žalosno je da se više piše o tome, nego o pravim problemima u Hrvatskoj.
A to je, prije svega, nezaposlenost. Zbog nje mladi bježe iz Hrvatske, jer ne žele biti sirotinja. A nje je svakim danom sve više. Pokazuju to i brojna pisma u kojima se moli pomoć, a koja svakodnevno stižu na adrese katoličkih misija. No, nemoguće je svima pomoći.
U novom broju Fenixa čitajte o problemima koji muče domovinu, ali i hrvatsko iseljeništvo.
Pročitajte što Hrvati u iseljeništvu misle o Hrvatima koji doseljavaju, o migrantima i migrantskoj krizi, te o osobnoj sigurnosti u stranoj zemlji.
Uz te teme, Fenix otkriva kako djeluje „udbaška desnica“ u Njemačkoj i što sve radi kako bi podijelila Hrvate. U nastavku toga pročitajte kako je završio izmišljeni slučaj napada na Zorana Paškova povodom Dana državnosti u Frankfurtu, te hoće li Stipe Puđa, u čiju je korist, po svim točkama optužnice, presudio i Zemaljski sud u Frankfurtu, tražiti naknadu štete te tužiti Paškovljeve svjedoke krivokletnike.
Tu je priča i o Ivanu Jurčeviću iz Kölna, svestranom zaštitaru i glumcu koji je postao poznat nakon što je obranio dvije žene od nasilnih migranata, te o Iliji Peranu, socijalnom radniku iz Mannheima, koji i danas pomaže brojnim hrvatskim useljenicima.
Fenix uvijek prati živote Hrvata u iseljeništvu. Tako donosimo priče o Renzi Radini, Danijelu Pleši, Mateu Budimiru te Anti Bošnjaku, mladiću, koji je triput gledao smrti u oči…
Predstavljamo folklorno društvo „Koraci u tuđini“, a donosimo i zapise sa različitih hrvatskih skupova iz Njemačke, Švicarske i Austrije…
Kao i uvijek, čitajte Fenix, jer uz Fenix vrijeme nije izgubljeno
Marijana Dokoza