“Mi odlično surađujemo sa Srbijom, unatoč tenzijama o kojima se priča. Suradnja na terenu je izvrsna”, rekao je u subotu u Beču hrvatski premijer Tihomir Orešković novinarima nakon sastanka na vrhu šefova vlada deset zemalja najzahvaćenijih izbjegličkom krizom, čiji je domaćin bio austrijski savezni kancelar Christian Kern. Sastanku je nazočio i hrvatski ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić.
“Imamo dnevno 10 do 20 izbjeglica i odmah ih vraćamo u Srbiju i tu nema nikakvih problema”, napomenuo je Orešković, istaknuvši kako su Srbija i Makedonija koje nisu članice EU-a dale veliki doprinos stabilizaciji balkanske rute.
Na upit neće li se Hrvatska naći u neugodnoj situaciji ako dođe do premještanja izbjegličke rute preko Bosne i Hercegovine, hrvatski je premijer odgovorio kako je “Hrvatska spremna za sve opcije pa tako i slučaj premještanja rute na BiH”.
“Mislim da je riječ o krajnje špekulativnom pitanju budući da je kroz BiH u posljednjih šest mjeseci prošlo ukupno stotinjak izbjeglica”, dodao je naglasivši:
“Hrvatska je stabilna, surađuje sa susjedima i sve je pod kontrolom”.
Govoreći o bečkom summitu kazao je kako je bio vrlo konstruktivan i da je razgovarano o više tema i donijeto nekoliko zaključaka. Najvažniji od njih su da su se zemlje na balkanskoj ruti složile da treba ojačati kontrole na vanjskim granicama EU-a, te povećati kapacitet Frontexa.
Ministar Orepić je novinarima rekao da se Frontex ima namjeru širiti do 1.500 ljudi, a hrvatska bi obaveza u perspektivi, “po nekom ekvivalentu bila 64 čovjeka”.
Druga glavna tema prema Oreškovićevim riječima bio je sporazum EU i Turske, koji je, kako je ustvrdio, ključan za rješavanje izbjegličke krize Posebice pitanje liberalizacije viznog sustava koju očekuje Turska.
Orešković je izrazio uvjerenje da će Europsko vijeće do kraja godine donijeti zajedničku odluku i pozitivno mišljenje o navedenoj viznoj liberalizaciji.
“Svima je jasno da je Turska ključni partner Europe i da samo zajednički možemo riješiti izazove koji su pred nama”, dodao je.
Hrvatski je premijer također kazao kako su se sudionici summita dogovorili da će pomoći Grčkoj koja ima problema s procesuiranjem zahtjeva za azil
“Njemačka dnevno procesuira 2.000 zahtjeva, a Grčka u tjedan dana tek 20″, rekao je Orešković, napomenuvši da je odlučeno da Njemačka i Austrija pomognu Grčkoj u ubrzavanju tog procesa.
Na marginama summita Orešković se je sastao sa svojim makedonskim kolegom Emilom Dimitrijevim s kojim je razgovarao o izbjegličkoj krizi i zaštiti granica. Istog mišljenja je i austrijski kancelar Kern koji je rekao:
“Moramo vratiti kontrolu nad našim vanjskim granicama, mi moramo biti ti koji ćemo odlučiti tko može u Europu, i spriječiti krijumčarenje ljudima”. Kern je također spomenuo nužnost širenja Frontexa, nakon što je utvrđeno da je u Njemačku, nakon zatvaranja balkanske rute sredinom veljače ove godine ušlo 50 tisuća ljudi, što je potvrdila i njemačka kancelarka Angela Merkel koja je također sudjelovala u radu summita. Domaćin Kern, uz Merkel na sastanak je pozvao i šefove vlada Albanije, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Mađarske, Makedonije, Rumunjske, Slovenije i Srbije, te predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska i povjerenika Europske komisije za migracije Dimitrisa Avramopoulosa.
Austrijski kancelar Kern je novinarima rekao kako pozornost u narednom razdoblju treba obratiti na slijedeće tri točke:
“Prvo moramo ojačati misiju Frontexa, drugo potruditi se da sporazum s Turskom opstane i treće pružati veću pomoć i ulagati u zemlje iz kojih dolaze izbjeglice”. Napomenuo j kako se mora pomoći Grčkoj da i ona počne vraćati izbjeglice u Tursku, kao što to rade sve zemlje EU-a.
Fenix-magazin/Snježana Herek