Njemačka ima reputaciju zemlje za brojne inovacije na području automobilske industrije i nuklearne fisije, no ‘kriva’ je i za mnogo drugih predmeta koje koristimo ili smo to činili na svakodnevnoj bazi, piše punkufer.hr.
1. Registrator
Možda je potreba za pohranjivanjem papira smanjena uvođenjem digitalnih računa i druge papirologije, no ovaj je tvrd uredski fascikl još uvijek nezaobilazan prizor u državnim službama. Ideju za registrator dobio je Matthias Theel, a patent je zatražio Fridrich Soennecken 14. studenog 1886. godine, te tako unio malu revoluciju u organizaciju uredske papirologije.
2. MP3
Revoluciju na područje audio zapisa donio je MP3 format za kompresiju fileova koji je omogućio njihovu jednostavniju upotrebu i lakšu pohranu. Za njega je zaslužan tehnički čarobnjak Karlheinz Brandenburg koji je razvio ovaj format s grupom kolega početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća.
3. Električna bušilica
Što je muškarac bez električne bušilice? Ovaj simbol ‘muškosti’ izumljen je u Australiji 1889. godine, ali je zahvaljujući poduzetničkom duhu Nijemca Wilhelma Emila Feina od Ludwigsburga postala prijenosni alat šest godina kasnije.
4. Fanta
Njemačka je bila pod embargom tijekom II. svjetskog rata, a između ostalog Coca Cola je odbila izvoziti svoje najpopularnije piće. Da bi nadoknadio manjak popularnog gaziranog pića na tržištu, njemački direktor Coca Cole Max Keith odlučio je izumiti njenu zamjenu koristeći sastojke koji su mu bili dostupni. I tako je rođena Fanta rođena 1941. godine.
5. Božićno drvce
Djed Božićnjak možda živi u Finskoj, ali tradicija kićenja božićnog drvca potječe iz Njemačke. Pojavila se tijekom njemačke renesanse kao jednostavni način proslave ovoga dana. U povijesnom smislu, jelka se ukrašavala orašastim plodovima, voćem i svijećama.
6. Filter za kavu
Da se najbolji izumi rađaju iz potrebe, pokazala je kućanica Melitta Bentz iz Dresdena. Dok je ispijala šalicu kave jednog jutra u 1908. godini, dosjetila se da bi improviziranim filtrom od papira mogla odstraniti zaostala zrna i tako napraviti bolji napitak. Patentirala je svoju ideju, a danas postoji kompanija koja nosi njezino ime te zapošljava oko 3300 osoba.
7. Taksimetar
Koliko ste dužni za vožnju taksijem? Ako se ne vozite Ȕberom, odgovor vam otkriva taksimetar. Ovaj mjerni sustav koji se nalazi u svim klasičnim taksijima izumio je Fridrich Wilhelm Gustav Bruhn u Berlinu 1891. godine za slavnog industrijalca Gottlieba Daimlera.
Fenix-magazin/im/punkufer.hr