Predsjednik Njemačke Joachim Gauck izjavio je kako ne isključuje mogućnost da na čelu države u budućnosti bude čovjek islamske ili neke druge vjeroispovijesti i time izazvao različite reakcije među političarima.
Svih dosadašnjih 11 njemačkih predsjednika bili su kršćani – devet protestanata i dva katolika .
Predsjednik Njemačke može postati svatko tko je stariji od 40 godina i tko ima njemačko državljanstvo. Vjeroispovijest nije postavljena kao uvjet za kandidaturu.
Na pitanje njemačkog Bilda, je li izbor muslimana nešto što se razumije po sebi ili to ne bi bila dobra ideja zbog spora oko imigracije i najčešće muslimanskih izbjeglica, njemački političari odgovaraju različito.
“Pitanje je li predsjednik Njemačke kršćanin, musliman ili budist, ne bi trebalo igrati ikakvu ulogu. Potrebno je razumjeti kako religija ne stoji iznad Ustava “, kazao je Thomas Oppermann, predsjednik zastupničke grupe SPD-a.
I zamjenik šefa SPD-a Ralf Stegner smatra da su spol i religija sasvim sporedne stvari pri izboru predsjednika, važno je da je predsjednik spreman za komunikaciju te da je osoba koja ima integrativnu snagu.
Vođa stranke Zelenih Cem Özdemir, inače turskog podrijetla, smatra da bi predsjednik mogao biti musliman, ali dodaje da je potrebno da on bude “dobar lider države, a ne vjerski vođa”.
I premijer njemačke savezne pokrajine Thüringen Bodo Ramelow (ljevica) kaže da je svejedno je li predsjednik Rom, katolik, protestant, hindus, ateist, vegan ili musliman.
“Sve to ne govori ništa o njegovoj sposobnosti i osobnosti”, kaže Ramelow.
Potpredsjednik Europskog parlamenta i član njemačke liberalne stranke FDP Alexander Graf Lambsdorff ne bi mogao zamisliti nekog “mulu s turbanom” kao predsjednika Njemačke.
“Ali predstavnika modernog, prosvijećenog islama, poput gradonačelnika Londona Sadiq Khana mogao bih zamisliti na čelu Njemačke”, kaže Lambsdorff.
S druge strane, anketirani predstavnici vladajuće demokršćansko-socijaldemokratske koalicije CDU / CSU, su rezervirani pa čak užasnuti tom temom.
Klaus Peter Willsch, zastupnik Kršćansko – demokratske unije (CDU) u Njemačkom saveznom parlamentu Bundestagu je šokiran izjavom predsjednika.
“Apsolutno pogrešno!”, oštar je Willsch.
Njegov stranački kolega Karl Georg Wellmann kaže da to u sadašnjoj situaciji uopće ne bi bilo prikladno.
“To bi samo produbilo podjelu u društvu”, kaže Wellmann.
Potpredsjednik desno-populističke AfD Alexander Gauland je kritizirao predsjednika Gaucka. “Muslimanski predsjednik Njemačke bi još više polarizirao naše društvo”, rekao je Gauland.
Bez obzira na to tko će u budućnosti voditi Njemačku i koje će vjeroispovijesti predsjednik biti, morat će zakletvu položiti riječima: “Tako mi Bog pomogao”.
Riječi prisege nikad se neće moći promijeniti, niti će se u zakletvi za njemačkog predsjednika spomenuti Alah.
“Od toga se ne može odstupiti”, priopćio je Ured saveznog predsjednika Njemačke.
Fenix magazin/MD/novi-svjetski-poredak