Od 9.-10. prosinca 2016. godine u Vukovaru (hotel Lav, J. J. Strossmayera 18.) će se održati treća sjednica Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Na sjednici će se razmatrati mogućnosti unapređenja i jačanja suradnje na gospodarskom, znanstvenom, kulturnom i svim drugim poljima između Republike Hrvatske i Hrvata koji žive izvan njezinih granica.
Poseban naglasak bit će stavljen na dio vezan uz mogućnosti unapređenja sustava učenja hrvatskog jezika za Hrvate izvan Republike Hrvatske te na mogućnostima suradnje u okviru EU fondova. Na sjednici će se razgovarati o prijedlozima izmjena i dopuna Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske te pripadajuće Strategije s naglaskom na predlaganje mjera i aktivnosti u cilju poticanja povratka hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka. Tijekom sjednice Savjeta bit će predstavljeni i rezultati rada, te aktivnosti, programi i projekti koje provodi Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Vukovarska sjednica bit će prigoda i za obilazak memorijalnih mjesta iz Domovinskog rata u gradu Vukovaru. Uz Zvonka Milasa, državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, predstavnici Hrvata izvan Republike Hrvatske odati će počast poginulima i žrtvama Domovinskog rata.
Članovi Savjeta će se susresti i predsjednicom Republike Hrvatske Kolindom Grabar Kitarević te predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejom Plenkovićem /obavijest ćemo poslati naknadno/. Također, gradonačelnik grada Vukovara Ivan Penava upriličit će svečani prijam za članove Savjeta.
Savjet čine predstavnici hrvatskih zajednica iz cijelog svijeta koji zajedno s predstavnicima državnih tijela i institucija, Katoličke crkve i organizacija civilnog društva u domovini imaju zadaću pomagati hrvatskoj vladi u kreiranju i provedbi politike, aktivnosti i programa u odnosu na Hrvate izvan Republike Hrvatske. Zastupljenost Hrvata izvan Republike Hrvatske u Savjetu Vlade RH određena je sukladno brojnosti i značaju Hrvata u dotičnoj državi, aktivnosti i povezanosti zajednice s Republikom Hrvatskom, kao i radu na afirmaciji ugleda i interesa Republike Hrvatske . Tako bosansko hercegovački Hrvati imaju 9, hrvatska manjina u europskim i susjednim zemljama 17, a hrvatsko iseljeništvo – 29 predstavnika.