Nakon postignutog dogovora između Njemačke i Europske komisije o uvođenju naplate cestarine za njemačke autoceste, Nizozemska je u petak najavila kako će protiv ove mjere podići tužbu pred Europskim sudom zbog toga jer ona diskriminira vozače iz ostalih zemalja Europske unije, a svoju potporu ovoj tužbi su najavile i ostale Njemačkoj susjedne zemlje.
“Nizozemska namjerava protiv uvođenja cestarina u Njemačkoj podići tužbu pred Europskim sudom”, rekla je nizozemska ministrica prometa Melanie Schulz von Haegen za nizozemsku novinsku agenciju ANP.
Kritiku na račun planirane cestarine u Njemačkoj izrazila je i Austrija, koja je i dosad bila najžešći protivnik uvođenje cestarina u Njemačkoj u ovom obliku.
“Diskriminacija vozača koji dolaze izvan Njemačke je sada doduše malo skrivenija, ali je još uvijek tu”, rekao je austrijski ministar prometa Joerg Leichtfried.
On je objasnio da će austrijska vlada prvo “pomno proučiti” kompromis Njemačke i Europske komisije prije nego što poduzme pravne korake. “Ako se ispostavi da će Austrijanci i Austrijanke biti diskriminirani, onda ćemo se protiv cestarine u Njemačkoj boriti svim sredstvima pa tako i pravnim”, zaključio je Leichtfried.
Slični signali Berlinu su upućeni i iz susjedne Belgije i Danske.
U novom kompromisu, kojeg su u četvrtak u Bruxellesu predstavili europska povjerenica za promet Violeta Bulc i njemački ministar prometa Alexander Dobrindt, sporna je stavka po kojoj se iznos godišnje cestarine njemačkim vozačima kompenzira smanjenjem poreza na osobne automobile u istom iznosu.
U tom segmentu ostale zemlje EU-a vide čin diskriminacije svojih građana u odnosu na njemačke građane, što je nespojivo sa zakonskim odredbama Europske unije.
Dobrindt, koji u ime bavarske Kršćansko-socijalne unije (CSU) ustrajava na modelu kojim bi Njemačka uvela cestarine a da istodobno ne ošteti domaće vozače, što je jedno od predizbornih obećanja CSU-a iz 2013., objasnio je kako kompromis sukladan zakonima EU-a.
Bavarski CSU godinama se zalaže za uvođenje cestarina na njemačkim cestama, koja se dosad nije naplaćivala, kako njemački građani, koji plaćaju cestarinu u drugim zemljama u susjedstvu, ne bi bili diskriminirani.
Novi oblik naplate cestarina za osobna vozila u Njemačkoj predviđa stupnjevitu naplatu vinjeta, ovisno o starosti i zapremnini automobila, a cijena desetodnevne vinjete kretat će se u rasponu od 2,50 do 20 eura.
Predstavnici parlamentarnih stranaka, s iznimkom Kršćansko-demokratske unije (CDU), koja tolerira ovaj politički projekt svoje bavarske sestrinske stranke, već godinama žestoko kritiziraju ovakav oblik uvođenja cestarina.
Kada bi se naplata cestarina počela primjenjivati još uvijek je upitno jer određeni zakon mora proći kroz parlamentarne instance koje su najavile da će ustrajati na tomu da uvođenje cestarina ne opterećuje domaće vozače.
Fenix-magazin/Hina