U Badnju večer, Hrvati u iseljeništvu su ušli u zajedništvu i molitvi i s mislima na domovinu i svoje najmilije koji su ostali u rodnom kraju. U zajedništvu, okupljeni na misama polnoćkama, dočekali su blagdan rođenja Isusa Krista.
Među njima bili su i mnogi novodoseljeni Hrvati ali i oni povratnici koji su otišli u mirovinu a sad su za Božić došli sad iz domovine kako bi sa svojom djecom i unucima u tuđini slavili Božić. Vidjelo se to i na zajedničkim hrvatskim misama polnoćkama u Frankfurtu, Münchenu, Berlinu, Mainzu, Stuttgartu, Karlsruheu, Kölnu….
I to zajedništvo je ono što su svećenici na polnoćkama isticali kao potrebno za očuvanje naše vjere i nacije.
-Najveći dar kojeg možete nekome dati je vrijeme. I kad mislimo da ga nemamo, imamo ga, pronađimo ga i darujmo svoje vrijeme onima koji to trebaju. To je najveći dar, kazao je dominikanac Frano Prcela koji je predvodio polnoćku u Hrvatskoj katoličkoj zajednici u Mainzu.
U Berlinu Hrvati su se okupili u dvije crkve. U crkvi svetog Sebastiana polnoćku je predvodio apostolski nuncij u Berlinu dr. Nikola Eterović, a u crkvi svetog Bonifacija je propovijedao fra Edvard Sokol.
Prvi Hrvat na čelu apostolskog nuncijata u Njemačkoj dr. Nikola Eterović je pozvao na molitvu za poginule i ozlijeđene na božićnom sajmu u Berlinu.
U Stuttgartu su osim polnoćke u crkvi St. Eberharda imali i Dječju polnoćku u Möhringenu.
Najveći broj iseljenih Hrvata i ove godine se okupio na polnoćki u frankfurtskoj Katedrali sv. Bartolomeja. U prepunoj katedrali, u kojoj su se krunili svi carevi Svetog Rimskog Carstva njemačke narodnosti a u kojoj iseljeni Hrvati godinama slave svete mise, polnoćku je pred više od tisuću vjernika predvodio župnik fra Željko Ćurković.
I u Frankfurtu susjednom Kelkheimu također je bilo svečano a svetu misu polnoću je također pred velikim brojem vjernika predvodio tamošnji župnik fra Marinko Vukman.
Fenix Magazin/MD/Foto: SB/SIM/