„Umjetnine od jaja“, naziv je prve izložbe unikatnih umjetničkih djela bečkog Hrvata Zorana Lucića rodom iz Slavonskog Broda, otvorene u srijedu navečer u Hrvatskom centru u Beču, pod pokroviteljstvom hrvatskog veleposlanstva u Austriji.
Riječ je o rezbarenim čipkastim jajima ili pisanicama, koje nastaju posebnim tehnikama graviranja i bušenja. Izložbu, koja je zadivila sve nazočne bečke i gradišćanske Hrvate te njihove austrijske prijatelje, otvorila je hrvatska veleposlanica u Austriji dr. Vesna Cvjetković. „Svako izrađeno jaje zapravo je remek djelo i potvrda jedne do savršenstva savladane vještine“, rekla je dr. Cvjetković i sama oduševljena izložbenim postavom.
„Svojom posebnošću ova je izložba i doprinos kulturi iseljene Hrvatske, te potvrda da se u Hrvatskoj njeguju drevni hrvatski običaji“, istakla je. Napomenula je kako je Brođanin Lucić, koji je inače i aktivan član i bečkog KUD-a Slavonija, dragovoljac Domovinskog rata i časnik Hrvatske vojske.
„Svako jaje ima svoju priču, svoju dušu“, rekao je autor izložbe, obraćajući se nazočnima, među kojima su, među ostalima bili, i opunomoćena ministrica za kulturu u Veleposlanstvu RH u Austriji dr. Zdenka Weber i voditelj Hrvatske katoličke misije u Beču fra Josip Koren.
„Graviranjem i bušenjem jaja, kokošjih, guščjih, pačjih ili nojevih te stvaranjem ovakvih uradaka počeo sam se baviti prije godinu dana sa 47 godina, iz hobija, koji je prerastao u ljubav, a iz te ljubavi nastali su i ovi unikatni uradci“, dodao je napomenuvši kako je svako jaje jedinstveno i neponovljivo.
Ispričao je kako ideje i motive koji mu dolaze nasumično „iz glave“ prvo ucrta olovkom, a potom gravira, freza ili buši.
Često se dogodi da nakon što izbuši nekoliko stotina rupa od 0,3 mm pa do 1 mm, jaje na zadnjoj rupi pri brušenju pukne, no on zna, kako je rekao, da je i to dio te čarobne priče koja ga relaksira i opušta, pa jednostavno „udahne i ide dalje“, makar je možda izgubljeno više od pet sati pripreme i rada. „Svako novo jaje je novi izazov“, ustvrdio je Lucić, dodavši kako je su čipkasta jaja prvo krasila njegov dom u kojem živi sa suprugom Sonjom i kćerkicom Enom, potom ih je poklanjao prijateljima, a sada se sviđaju sve većem broju ljudi, pa ih je odlučio izložiti.
U ime domaćina, posjetitelje izložbe uvodno je pozdravio predsjednik Hrvatskog centra u Beču Tibor Jugović, a glazbeni okvir izložbi slavonskim pjesmama dali su Josip i Matko iz Dubrovačkih kavaljera u Beču.
Da sve bude u slavonskom stilu pobrinula se je i Anica Zdunić, pročitavši pjesmu „Umjetnik Slavonac“. Zoran Lucić rođen je u Slavonskom brodu 1968. godine, a u Austriju je došao 1999. godine.
Snježana Herek