Desetljećima se bivšom Jugoslavijom širila priča da se u logoru na Golom otoku tucao kamen. Međutim, to uvelike nije bilo tako već je logor pretvoren u isplativi gospodarski projekt koji je Jugoslaviji donosio značajne devize.
O svemu tome povjesničar Martin Previšić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu na jesen će objaviti knjigu koju je napisao nakon višegodišnjih istraživanja dokumenata iz zagrebačkog i beogradskog arhiva te prikupljenih svjedočanstva 40-ak zatvorenika, piše Express.
Previšić je otkrio da je kroz Goli otok prošlo 13.000 zatvorenika koji se nisu prilagodili na partijsku lojalnost.
Umrlo ih je oko 300, najviše od epidemije tifusa 1951. Skupa s logorima na otocima Sveti Grgur i Ugljan, zatim Bileći, Stolcu i Ramskom ritu, te zatvorima u Požarevcu i Staroj Gradiški, Previšić je došao do brojke od 15.377 zatvorenika i 399 umrlih. Previšić nalazi i praktični argument za potvrdu tih brojeva:
– S obzirom na to da je u barakama živjelo po 250 ljudi, to znači da je na Golom otoku moglo u isto vrijeme biti maksimalno oko 4300 ljudi, kao što je i bilo u ljeto 1951. – računa Previšić.
Poslije 1956. logor su pretvorili u običan zatvor. Udba je potom osnovala niz radionica i industrijskih pogona, kaže Previšić, u kojima su logoraši proizvodili namještaj, tabakere, muštikle i slične proizvode.
Pouzdaniji logoraši su na Velebitu sjekli stabla i žičarom ih prevozili do obale, a potom brodovima do pilane na otoku, gdje su drvo obrađivali i na kraju slali u Italiju.
Za proizvodnju šljunka, također za Italiju, imali su veliku drobilicu kamena. U brodogradilištu su popravljali manje brodove i izrađivali različite željezne konstrukcije, a nakon 1953. pokrenuli su i proizvodnju teraco pločica.
Previšić dodaje da se mnogi logoraši sjećaju kako su na Goli otok u doba izolacije dolazili brojni talijanski brodovi, primjerice Satma, u koji su utovarali drvo, tucanik i drugi materijal, a potom sve to odvozili u Italiju.
– Kad su udbaši, među kojima je bio i Josip Manolić, raspravljali o zatvaranju logora na Golom otoku 1957., zaključeno je da on državi donosi preveliku dobit i milijune dolara – zaključuje Previšić za Express.