Među najpoznatijim starokontinentalnim manifestacijama sedme umjetnosti, pariški Festival Realnog filma (Cinéma du Réel – International documentary film festival) nastavio je s uspješnim promoviranjem dokumentaraca, eksperimentalnih ostvarenja i eseje, u privlačnim programima i selekcijama.
Aktualno, 39 izdanje predstavilo je 44 ostvarenja od kojih je 30 imalo svjetsku premijeru. Filmovi su odabrani između 2800 upućenih iz 135 zemalja. Od 11 dugometražnih djela iz međunarodnog programa, izdvajalo se šest europskih koprodukcija: “Luz Obscura” portugalske rediteljice Susane de Sousa Dias, “Paris je slavlje” Francuza Sylviana Georga, “Postcards from the Verge” njemačkog cineaste Sebastiana Meza, “Ghost Hunting” Raeda Andonia palestinsko-francuskog – švicarskog filma nagrađenog kao najuspješniji dokumentarac na Berlinaleu, “Ejercicios de memoria” Paz Encina, otkriveno u San Sebastianu koji je argentinsko-paragvajsko-njemac ko-francuska koprodukcija. “Maman Colonelle” reditelja iz Konga, Dieudo Hamadija, predstavljeno u berlinskog selekciji “Forum”. Film su producirali Francuzi.
Viđeni su i poznati autori poput Ukrajinca Sergeja Loznice, Joaoa Botelhara, Michala Palme, Petra Loma, Vincenta Dieutra, Leile Férault-Levy, Mohanada Yagubija. Predstavljena je cjelokupna karijera talijanskog cineasta iz Brazila, Andree Tonacci. U programu “Pobunjenici”, projicirana je retrospektiva Charlesa Burnetta i tematska selekcija “Demontaze”, posvećena Tajlanđanki Ing K, što je koristila kameru kao sredstvo odbrane svog naroda.
Nije izostao ni “hommage” 100 godišnjice rođenja Jeana Rouchea, čiji su uradci bili baza osnivanja festivala Realnog filma.
Glavnu nagradu, Grand prix smotre, dobio je reditelj Hamadi iz Demokratske republike Kongo, za fim “Maman Colonelle”, potresnu priču o policajki koja štiti prognane, silovane i napuštene žitelje ove afričke zemlje. Film “No Intensa Agora” Brazilijanca Joao Moreire Sallesa dobio je Nagradu Cnap, dok je Yasseru Kassaba uručeno Priznanje SCAM-a.
Među brojnim članovima različitih žirija bila je i Kumjana Novakova, Makedonka iz Sarajeva za koju se naglasilo kako od 2006 godine djeluje u oblasti dokumentarne kreacije i audiovizuelnih umjetnosti. Rediteljica je i kofondirala bih-festival “Pravo ljudski”, a predaje dokumentarnu umjetnost u Film factory, Bele Tarra. U osobnim ostvarenjima miješa filmsku umjetnost sa drugim disciplinama upotrebljavajuci prozimanja pojedinca sa kolektivom.
Fenix-magazin/Dzana Mujadžić