Seminar Bunjevačkih plesova održan je u Duisburgu u organizaciji folklorne skupine Adria.
Čak 40 polaznika seminara educiralo se o bunjevačkim plesovima, a predavač im je bio Andrija Ivančan poznati etnolog, polonist, etnokoreograf, umjetnički voditelj državnoga plesnog i pjevačkoga ansambla Lado u Hrvatskoj i voditelj Hrvatske škole folklora u Hrvatskoj.
-Izuzetna je čast bila imati Andriju Ivančana ovdje kod nas u Duisburgu jer pogotovo ovdje u tuđini svašta se zbiva sa hrvatskim folklorom. Na žalost mnogi nisu educirani pa vode društva i predstavljaju hrvatski folklor na način da se to često puta svede na ismijavanje hrvatske tradicije -rekla nam je Tanja Maleš Krznar voditeljica Adrie.
Otkrila je kako su Bunjevački plesovi jedno od najzahtjevnijih plesova hrvatskoga folklora, a okrunjen je predivnim nošnjama.
U području Bačke, oko tri veća središta: Baje (Madžarska), Subotice i Somobora (Vojvodina), smjestila se hrvatska etnička skupina Bunjevci. To je područje poznato još i po nazivu “Bajski trokut”, koji se i dan danas u Vojvodini bori za svoj jezik, prava i tradiciju. Bunjevci su po katolici i u svojim vjerskim običajima su sačuvali elemente izvornog krišćanstva. Još i danas su običaji Bunjevaca duboko vezani za vjerske svetkovine: uskršnje običaje, Duhove, zahvale Bogu za uspješnu žetvu – Dužijanca, pojedinačne slave svetaca – imendane, božićne i druge običaje.
Da bez alata nema zanata shvatila je to voditeljica skupine ADRIA Tanja Maleš-Krznar, koja svake godine ide na školu folklora usavršavajući se kao stručna voditeljica hrvatskoga folklora. Svoje plesače educira redovito u pjevnoj, plesnoj i sviračkoj sekciji, organizirajući ovakve seminare.
-Mnogi seminarci su se brzo pronašli u plesovima bunjevaca, jer skrivaju izvore podrijetla iz Like, Dalmatinske Zagore, Hercegovine. Nekad davno su se mnogi odselili trubuhom za kruhom u inozmestvo, i tako su i naši roditelji stigli u Njemačku. Danas njegujemo i čuvamo svoje korijenje kroz ples, pjesmu i tamburaški orkestar. Nije bitno odakle si, bitno da čujemo svoj jezik i njegujemo svoje najveće hrvatsko blago-zaključila je Tanja.
Predavanje je održano na hrvatskom jeziku i svi polaznici su intenzivno i marljivo pratili predavaca Andriju Ivančana.
Sljedeće godine skupina ADRIA slavit će svojih 15 godina rada i već sada se marljivo pripremaju za izvedbu koncerta kroz kojeg će predstaviti sav svoj rad.
Njihova kvaliteta rada vidljiva je na mnogim manifestacijama ovdje u Njemačkoj kao i u Hrvatskoj.
Tako i ove godine putuju na koncert u Zagreb, gdje će u večernjem programu 03.06.2017 se predstaviti svoj rad u narodnoj dvorani sveučilista Sesvete sa domaćinima KUD Sesvete koji slave 20 godina rada.
Fenix Magazin/Zvonko Bosnić