Pucanjem mačkula na šetnici uz Dunav dok je istodobno Gradska glazba Sinj u središtu grada svirala budnice, u Vukovaru je u nedjelju rano ujutro počeo središnji program Svečane Sinjske alke, koju će u poslijepodnevnim satima na trkalištu u Županijskoj ulici trčati 17 sinjskih alkara kopljanika, u čast hrvatskih branitelja Vukovara i cijele Hrvatske.
Vukovarska Svečana Sinjska alka trčat će se pod visokim prokroviteljstvom i u nazočnosti predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, a u svečanoj loži na trklištu izgrađenom u dijelu vukovarske Županijske ulice, bit će i najviši državni vrh, predsjednik Vlade Andrej Plenković s brojim ministrima te drugi državni dužnosnici i uzvanici.
Sudionici Svečane Sinjske alke tijekom dopodneva nazočit će svetoj misi u vukovarskoj Župnoj crkvi sv. Filipa i Jakova.
Nakon mise uprava Viteškog alkarskog društva u pratnji vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave položit će vijence i zapaliti svijeće podno spomenika na Memorijalnome groblju žrtava iz Domovinskog rata. Nakon Memorijalnog groblja upalit će se svijeće i odati počast i na mjestima pogibije u Domovinskom ratu Sinjana Ivice Poljaka, u Ulici Stjepana Radića 64, kod Policijske postaje Vukovar, te Andrije Alčića, u Preradovićevoj 40, kod Osnovne škole Josipa Matoša).
Tijekom poslijepodneva u Dvorcu Eltz prijem za uzvanike održat će alkarski vojvoda Ante Vučić dok Svečana Sinjska alka započinje u 16,30 sati.
Današnja je alka u Vukovaru Svečana Alka, što znači da će se početkom kolovoza u Sinju trčati redovita, 302. alka sa slavodobitnikom, dok alkar koji pobjedi u Vukovaru nosi titulu pobjednika.
Pobjednika Sinjske alke u Vukovaru darivat će prigodnim darom i predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović koja je i pokroviteljica dok će od vukovarskih gradskih vlasti pobjednik dobiti veliki, a alkarski momak mali dukat.
U prodaju je pušteno više od 5.000 karata, a procjenjuje se kako će Alci biti nazočno više 20.000 posjetitelja iz cijele Hrvatske.
Sinjska alka trči se u spomen na pobjedu naroda Cetinske krajine nad turskom vojskom 1715. i to prve nedjelje u kolovozu, a do sada je u svojoj povjesti dužoj od tri stoljeća to viteško natjecanje samo u tri navrata održavalo izvan Sinja – 1832. godine u Split, 1922. u Beograd i 1946. godine u Zagreb.
Fenix-magazin/IM/Hina