U deset godina koliko se održava Večernjakova Domovnica dogodile su se mnoge promjene. Mijenjao se program, izvođači, gosti,…. No, ono što je ostalo od samog početka konstantno i dobro, stalno na vrhunskoj razini, jesu vina koja se služe na finalnoj večeri dodjele Domovnica i kojima su svi oduševljeni.
Stalni sponzor Domovnice, vinarija Dubrovački podrumi iz Grude u Konavlima koju vodi Božo Martinović, svake godine daruje oko 600 butelja vrhunskih vina. Sva vina kao i hrana, koju je ove godine za Domovnicu pripremila gastronomska kuća Haus Goldstein iz Frankfurta koju vodi Dario Jurić, služe se besplatno za sve goste i uzvanike na gala večeri u nekadašnjoj carskoj dvorani u Bad Homburgu.
A na Večernjakovoj domovnici svi gosti su jednaki, najvažniji uzvanici i pokrovitelji imaju isti status kao i predstavnici različitih hrvatskih udruga ili Večernjakovi čitatelji koji imaju svoj počasni stol u dvorani. Po mnogim mišljenima to je još jedan od detalja koji Večernjakovu domovnicu čini posebnom i jedinstvenom.
Potpuno ista vina Dubrovačkih podruma piju svi gosti i uzvanici. Jedino pitanje je odabira: crno ili bijelo. Uvoznik vina Dubrovački podrumi za Njemačku, i dugogodišnji glavni sponzor Večernjakove Domovnice Petar Budimir, svake godine isporuči 400 butelja crnog i 200 butelja bijelog vina. Gotovo sva vina Dubrovačkih podruma koja se nude njamačkom i drugim tržištima su služena ili su po prvi put kušana na Domovnici, od Parca, Plaususa, Merlotine, Trajectuma, Plavac malog, Cabernet Sauvignona, Raguse, Crljenka, Malvasije dubrovačke i ostalih vina te kuće.
Sama vinarija Dubrovački podrumi d.d. je vodeća vinska kuća Konavoskog vinogorja po opsegu i kvaliteti proizvodnje s dugom tradicijom koja je počela 1876. godine. Vinarija Gruda sagrađena je 1963. godine sa kapacitetom od 250 vagona prostora po tada suvremenim tehnološkim rješenjima, a u više navrata osuvremenjivana i povećavanog kapaciteta do današnjih 750 vagona. Do kraja šezdesetih godina podignuto je u Konavoskom polju 157 ha netto plantažnih vinograda.
Nakon Domovinskog rata iz kojeg je firma Dubrovački podrumi izašla, kao i cijeli Konavoski kraj, poharana i spaljena nalazi snagu za oživljavanje zapuštenih, ratom uništenih vinograda, a 2002. godine u sklopu, Vinarije Gruda uređuju i montiraju najsuvremeniju tehnologiju za stabilizaciju, filtriranje i liniju za punjenje kapaciteta 2.000 boca na sat.
Danas vinarija Dubrovački podrumi d.d. raspolaže sa 35 ha svojih obnovljenih vinograda i 70 ha vinograda u kooperaciji sa vinogradarima konavoskog vinogorja. U okviru vinarije uređena je prekrasna kušaonica kapaciteta 65 mjesta u kojoj se odvijaju programi edukativnog i promidžbenog karaktera. U samom prostoru kušaonice gostima i posjetiteljima dočaran je tradicionalni način proizvodnje grožđa i vina Konavoskog vinogorja.
Zanimljivo je da jedno od vina Dubrovačkih podruma nosi ime Parac. To ime je dato u čast sv. Vlaha, sveca zaštitnika (parca) Dubrovnika. Po najstarijim legendama, koje potječu još iz doba osnutka Grada, Sveti je Vlaho podigao Dubrovnik svojim svemoćnim rukama kako bi ga približio nebu i Bogu.
U tom silnom poslu pomoglo mu je more koje je naplavilo kamene temelje, pa je Grad prvo zaplivao kao golema Dubrovačka karaka, a onda lagano, kao nošen povjetarcem, uzdigao se i pružio po dlanovima svoga parca. Anđeoska glazba zagrmila je iz svemira, sunce je zapalilo obzor, a s priobalja i brjegova, kamenih i bijelih poput zidina Grada, iz vinogorja i vinograda koji se, kažu, oduvijek spuštaju prema moru, poteklo je vino, crveno i purpurno, kao plašt Svetoga Vlaha, zlatno i sjajno kao njegova mitra i vezena dalmatinka. Od tog trenutka, priča dalje legenda, parac nosi grad kroz nebeska prostranstva, bez imalo muke i napora, budući ga stalno krijepi dubrovačko vino iz Konavala, a miris silan i nježan umiljava se maloj Dubrovačkoj republici, gore među zvijezdama.
Fenix/SIM