Svjetski poznat hrvatski pijanist Maksim Mrvica idućih dana dolazi u Njemačku promovirati svoj 12. studijski album pod nazivom Croatian Rhapsody. U sklopu promocije tog albuma, hrvatski virtuoz će nastupiti u nedjelju, 04. lipnja u Stuttgartu a zatim u ponedjeljak, 12.lipnja u Bonnu.
Mrvica je danas najprodavaniji crossover pijanist na svijetu s prodana 4 milijuna albuma. Iza sebe ima tisuće nastupa u svim svjetskim metropolama. Glazbeni kritičari ga često svrstavaju među najbrže prste svijeta, a njegov moderan imidž su prepoznali brojni svjetski brendovi kojima je danas ponosni ambasador.
Koncerti Maksima Mrvice, koji kao rijetko koji pijanist puni dvorane širom svijeta, izazivaju veliku pozornost njemačke ali i hrvatske publike koja živi u Njemačkoj, a koja voli klasičnu i crossover glazbu koja objedinjuje više glazbenih stilova. Najčešće su to kombinacije klasične glazbe s pop i rock glazbom, a što klasičnu glazbu približava mladima i onima koji inače često ne slušaju tu vrstu glazbe.
Iz životopisa Maksima Mrvice izdvaja se priča kako je početkom 90-ih godina, kada je Hrvatska proživljavala najteže ratne strahote, vježbao pod granatama. Njegov rodni Šibenik našao se tada pod višestrukim udarima jugovojske i paravojnih srpskih snaga. U pokušaju okupacije, taj grad je trpio napade s kopna, mora i iz zraka. Većina stanovništva je bila prisiljena boraviti u skloništima, podrumima kuća i stambenih zgrada.
Iz jednog od tih podruma, točnije onog koji je pripadao šibenskoj Glazbenoj školi, često su se mogli čuti zvuci Brahmsa, Chopina i Beethovena. Tada se 16-godišnji Maksim Mrvica pripremao za pijanističko natjecanje u Zagrebu. U to vrijeme, i Maksim je poput većine svojih sugrađana, najveći dio vremena provodio u podrumu obiteljske kuće iz kojeg je svakodnevno bježao na satove klavira.
Ti odlasci nisu bili bezazleni. Svaki od njih je predstavljao potencijalnu opasnost za život jer je Krešimirov grad bio pod svakodnevnim napadima i uzbunama. U podrumu Glazbene škole mladi Maksim Mrvica se uspio izolirati od detonacija koje su svakodnevno odzvanjale gradom i posvetiti se vježbanju koje bi znalo potrajati i do 8 sati u kontinuitetu.
U pratnji profesorice i mentorice Marije Sekso zaputio se u Zagreb na natjecanje. Put je bio riskantan te su ih mnogi odgovarali od tog nauma. Vozili su po mraku, bez svjetala kako ih paravojne srpske snage ne bi uočile i pucale na njih. Po dolasku u Zagreb mnogi su se čudili hrabrosti, pa i dozi ludosti koju su tih dvoje ljudi iskazali tim činom.
Naime, u to vrijeme nitko nije putovao tim cestama osim ako se doista nije radilo o najvećoj nužnosti. Za Maksima je to natjecanje upravo bilo prevažno da ne bi nastupio. Svi sati provedeni u podrumu za klavirom tada su dobili svoj smisao u vidu prve nagrade koju je osvojio u trenutku kada je završio svoj nastup i kada ga je žiri odmah proglasio pobjednikom.
Nakon zagrebačkog natjecanja uslijedilo je natjecanje u Parizu, gdje je u međunarodnoj konkurenciji ponovno osvojio prvo mjesto. Pobjeda u Parizu i službeno je označila početak svjetske karijere tog hrvatskog pijanističkog genija.
Svima koji vole klasičnu i crossover glazbu, u Stuttgartu i Bonnu pruža se jedinstvena mogućnost doživjeti nastup uživo svjetski poznatog pijanistu čije izvedbe publiku diljem svijeta ostavljaju bez daha. Prigoda je to i mnogim Hrvatima u Njemačkoj i okolnim zemljama da dođu na koncert i uživaju u glazbenoj čaroliji hrvatskog virtuoza.
Fenix-magazin/SIM