Hrvatska treba reformirati svoju diplomatsku mrežu i iskoristiti svoj geopolitički položaj koji joj pruža priliku da postane jedna od energetski najvažnijih zemalja srednje Europe, istaknula je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u ponedjeljak na podjeli diploma polaznicima XVII. generacije Diplomatske akademije koja se održala uoči Dana hrvatske diplomacije 7. lipnja.
Hrvatska može biti ponosna što ne silazi s lista najboljih turističkih destinacija, no “želim da turizam bude samo dodana vrijednost stvaranja novih radnih mjesta, izvozu hrvatskih proizvoda i općem gospodarskom rastu”, istaknula je predsjednica povodom svečanosti diplome 42 polaznika Diplomatske akademije na kojoj se govorilo o hrvatskoj vanjskoj politici.
Referirajući se na nedavnu konferenciju “Hrvatska kakvu trebamo – brendiranje Hrvatske”, na kojoj je sudjelovala, Grabar-Kitarović je istaknula da je kreiranje vanjske politike jedna od bitnih sastavnica za stvaranje državnog brenda.
“Tu nam predstoji izazov zauzimanja odgovarajućeg mjesta. Hrvatska ima ogromni potencijal jer spaja Sredozemlje i jugoistočnu i srednju Europu”, naglasila je, izrazivši pritom nezadovoljstvo što se Hrvatsku zasad ne povezuje ni sa Sredozemljem niti sa srednjom Europom.
Istaknula je da je najviše po tom pitanju napravljeno inicijativom Triju mora koju vodi s poljskim predsjednikom Andrzejom Dudom i čiji je cilj “stvoriti okvir za odlučno djelovanje u prikupljanju i osiguravanju političke potpore za konkretne projekte od interesa za uključene države, pritom ne stvarajući usporednu strukturu već postojećim udruženjima”.
Hrvatska može iskoristiti svoj povoljan geostrateški položaj, smatra predsjednica i dodaje kako joj se pruža “prilika postati jedna od energetski najvažnijih zemalja srednje Europe koja uvelike pridonosi europskoj energetskoj sigurnosti”.
Istaknula je i kako Hrvatska treba reformirati diplomatsku mrežu, popuniti praznine na geopolitičkoj karti svijeta i prilagoditi pokrivenost u članicama EU-a.
“Hrvatska nema veleposlanstvo u svim državama G20 i ključnim regionalnim diplomatskim središtima na kontinentima poput Afrike. Ne smijemo si dopustiti da ta odredišta prekasno otkrijemo i uvelike zakasnimo za interesima našeg gospodarstva”, zaključila je predsjednica.
Na dodjeli diploma govorio je i ministar europskih i vanjskih poslova Davor Ivo Stier koji je rezimirao glavne aktivnosti ministarstva u zadnjih šest mjeseci, od dolaska aktualne vlade.
“Veoma je važno bilo da u tom periodu stabiliziramo odnose na jugoistoku Europe, da budemo taj faktor stabilnosti i da sustavno rješavamo otvorena pitanja i promoviramo vrijednosti NATO-a i EU-a na tom području”, rekao je ministar.
Spomenuo je poboljšavanje odnosa s Mađarskom i Slovenijom, pokretanje Jadranske trilaterale između Hrvatske, Crne Gore i Albanije i želju za rješavanje otvorenih pitanja sa Srbijom.
Jedno od važnijih pitanja za ministra je Bosna i Hercegovina u kontekstu koje je “važno naglasiti koncept te države kao zajedniice triju kontitutivnih naroda”. Dotaknuo se i proširenju komunikacije s Rusijom, razvijanju savezničkih odnosa sa Sjedinjenim Državama i Izraelom te je najavio posjet europske povjerenice za vanjsku politiku Federice Mogherini koji će se održati krajem mjeseca.
Istaknuo je da je kao ministar posjetio neke države gdje ministarstvo ponekad nije bilo i do deset godina, da se Hrvatska priprema za predsjedanje Europskom unijom 2020. te da slijedi sistematizacija samog ministarstva.
“Sve u svemu, mislim da smo s takvom vanjskom politikom pokazali da pozicioniramo Hrvatsku u jednom multipolarnom svijetu u kojem, uz rad u institucijama i u Bruxellesu, treba razvijati i njegovati i bilateralne odnose”, zaključio je ministar.
Dan hrvatske diplomacije obilježava se 7. lipnja, datum na koji je 879. godine papa Ivan VIII. hrvatskom knezu Branimiru uputio pismo, kojim mu je priznao zemaljsku vlast nad Hrvatskom, čime je Hrvatska po prvi puta međunarodno priznata kao suverena i samostalna država.
Fenix-magazin/IM/Hina