U Ime Božje nikada ne smije biti nasilje
Na Veliki petak i u Münchenu je održan tradicionalni Križni put nacija (naroda). Biskupski vikar Rupert Graf zu Stolberg započeo je Križni put u 10 sati u Isusovačkoj crkvi Sv. Mihaela (Neuhauser Str. 6) koja se nalazi u pješačkoj zoni, a u kojoj se inače i Hrvati iz Münchena nedjeljom okupljaju na svetu misu u 12.30 sati. Zatim je procesiju križnoga puta predvodio Münchenski nadbiskup i predsjednik Njemačke biskupske konferencije Kardinal Reinhard Marx.
Križni put molio se je ulicama Neuhauser Straße i Kaufingerstr. do poznatog Marienplatza. Tamo je Kardinal Marx održao prigodni nagovor gdje je izjavio i sljedeće: „U križu Isusovom Bog se sjedinjuje s onima koji trpe i pate, bez obzira na boju kože, vjeru (religiju) i nacionalnu pripadnost. Njegovo milosrđe nema granica, svaki je čovjek dijete Božje. Tako smo mi svi bez obzira na jezik, kulturu, religiju, podrijetlo, braća i sestre, te dio jedne velike ljudske obitelji“.
Kardinal se je osvrnuo i na teroristički napad u Bruxellesu te je rekao: „U Ime Božje nikada ne smije biti nasilje“.
Na križnom putu sudjelovalo je više tisuća vjernika iz 21 različite katoličke misije u Bavarskoj metropoli. Sudjelovali su i Hrvati sa svojim svećenicima iz Hrvatske katoličke župe u Münchenu. Oni su kao i uvijek predmolili 4. postaju križnoga puta, a pjevali su i prigodne hrvatske korizmene pjesme.
Geslo ovogodišnjeg Križnoga puta i procesije bio je: „Milosrđe mi je milo, a ne žrtva“.
Inače, križni put nacija prvi je put u Münchenu održan 1998. godine i od tada se održava svake godine na Veliki petak. Oko 150 tisuća vjernika članovi su 21 katoličke misije (poljske, slovačke, afričke, engleske, hrvatske, …). Na križnom putu sudjelovali su i članovi Marijine Muške Kongregacije te časne sestre različitih redova i družbi. Hrvati iz Münchena okupili su se navečer još u crkvi Svetog Pavla na Theresienwiese u 18 sati gdje su častili Križ i Muku Gospodinovu te tako slavili i obrede Velikoga petka.
Fenix/Francisko Pavljuk
Foto: Bayern Fernsehen