Bacanje hrane, pa čak i one kojoj je istekao rok upotrebe je velik i nepotreban problem, smatraju Nijemci. U smeće se često baca hrana kojoj je prošao preporučeni rok trajanja, ali je ona još uvijek dobra.
Deutsche Welle piše kako je njemački ministar za hranu i poljoprivredu Christian Schmidt dao zanimljiv prijedlog kako ne bacati gomilu hrane. On smatra kako bi se u neka pakiranja trebali ugraditi čipovi koji mogu mjeriti kako se sadržaj proizvoda mijenja iz dana u dan.
“Prosječni njemački građanin godišnje baci 82 kilograma namirnica, što je više od šest i pol milijuna tona hrane. Dio je nje doista pokvaren te joj je prošao rok upotrebe, odnosno rok nakon kojeg i proizvodi mogu biti i opasni po zdravlje potrošača. No, tim putem u smeću završi i hrana kojoj je istekao “preporučeni rok upotrebe”, a radi se zapravo o tome da do tog datuma proizvođač tek jamči da će proizvod imati osobine kojeg bi taj proizvod trebao imati što se tiče okusa, mirisa, boje, konzistencije i hranjive vrijednosti. Nakon tog datuma je vrlo vjerojatno da će taj proizvod zadržati ta svojstva i još će možda dugo proći dok se proizvod doista ne pokvari”, kazao je Schmidt, ističući kako Nijemci masovno bacaju hranu.
“U pakiranja kao što su čaše za jogurt može se ugraditi čip, te se može postaviti skala boje od zelenog do crvenog kako bi svaki potrošač mogao sam odlučiti do koje nijanse želi još konzumirati taj proizvod”, pojasnio je ministar.
Njemačko ministarstvo pomaže istraživanje takvih inteligentnih pakiranja, a prvi rezultati tog istraživanja bi trebali biti predstavljeni za tri godine.
Fenix/MD/Deutsche Welle