Apostolski nuncij u Njemačkoj mons. Nikola Eterović predvodio misno slavlje u bivšoj crkvi HKM Berlin
Na Bijelu nedjelju, 03. travnja i blagdan Božanskog Milosrđa apostolski nuncij u Republici Njemačkoj mons.Nikola Eterović predvodio je u kasnim poslijepodnevnim satima svečano euharistijsko misno slavlje u crkvi Svetog Klementa (St. Clemens) u nekadašnjoj crkvi HKM Berlin.
S njim je suslavio umirovljeni pomoćni biskup Berlinske nadbiskupije mons. Wolfgang Weider i nekoliko svećenika.
Na Svetoj misi koja je slavljena na njemačkom jeziku, okupio se lijepi broj njemačkih i stranih vjernika pa i djece, a sudjelovalo je i nekoliko berlinskih Hrvata.
Inače, ova crkva je sve do 2005. godine služila svakodnevno Hrvatima odnosno Hrvatskoj katoličkoj misiji Berlin. Nadbiskupija je ovu crkvu iz financijskih razloga željela prodati.
Priča se da je i bila već prodana jednom muslimanu (Turčinu) koji je crkvu želio srušiti i napraviti nešto drugo.
I dok je radnik pokušavao isključiti struju iz crkve poginuo je od strujnog udara.
Zatim je musliman crkvu ponovno vratio nadbiskupiji. Zatim je ponovno bila prodana jednom privatnom vlasniku. Od 2007. godine crkvu i prostorije unajmili su Indijski Misionari Družbe Sv. Vinka Paulskoga „Lazaristi“.
Tu su napravili duhovni centar, gdje je vječno euharistijsko klanjanje, a danas dolaze vjernici iz cijele Njemačke.
Rado dolaze i Hrvati iz Berlina na duhovne obnove.
Tako je bivša crkva HKM Berlin u centru Berlinskog gradskog dijela Kreuzberg gdje živi najviše Turaka postala duhovna oaza njemačkog iseljeništva.
Inače, HKM Berlin osnovana je 1969. godine, a u Berlinu danas živi između 15 i 20 tisuća Hrvatskih vjernika. Od jeseni 2005. godine misija se nalazi na novoj adresi u gradskom dijelu Wedding.
Trenutno djeluju tri franjevca Splitske franjevačke provincije Presvetoga otkupitelja. Voditelj misije ujedno je i njemački župnik župe Svetog Sebastijana koja se nalazi na istoj adresi.
U Berlinskoj nadbiskupiji živi oko 322 tisuća katolika. Od toga nešto više od 25% su stranci, dakle oko 70 tisuća. Za njih se pastoralno brinu svećenici – dušobrižnici njihovih materinjih jezika. Zastupljeni su u 17 katoličkih misija. Najveći broj katolika u ovim misijama su Hrvati, Poljaci i Talijani.
U Berlinu žive katolici iz skoro svih zemalja i kontinenata. Od 3,3 milijuna stanovnika 9,2% je katoličke vjere, 21,3% evangeličke, 7,3% Islamske … U njemačkom glavnom gradu Berlinu katolička i evangelička crkva u proteklo je razdoblje, točnije od 1990. godine do sada, zatvorila ukupno 20 sakralnih objekata.
Evangelička crkva trenutno ima 200, a katolička crkva 100 Bogoslužnih prostora. U ovoj njemačkoj metropoli danas živi 660 tisuća protestanata.
Budući da u Berlinu živi jedan dobri broj doseljenika iz Turske, tako je i broj islamskih molitvenih prostora porastao. 1990. godine bilo ih je oko 70, a danas ih je već 80. Prije sedam godina otvorena je prva džamija u bivšem komunističkom istočnom dijelu grada.
I broj sinagoga je porastao. Početkom 90.-tih godina bile su tri, a danas ih je jedanaest.
U Berlinu ima i pet budističkih molitvenih prostora. U Berlinu, a i Njemačkoj svaka treća osoba nije krštena. Spomenimo na kraju i to da je mons. Nikola Eterović, hrvatski nadbiskup koji je rođen u Pučišćima 20. siječnja 1951. godine.
Od 21. rujna 2013. godine apostolski je nuncij u Njemačkoj sa sjedištem u Berlinu kod bazilike Sv. Ivana, gdje su se također jedno vrijeme Hrvati okupljali na misna slavlja, a danas je tamo sjedište Poljske katoličke misije.
Fenix/Francisko Pavljuk
Fotografije: Facebook