Predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner sastao se u ponedjeljak s predsjednicom švicarskog parlamenta Christom Markwalder i kazao da je “prilično” uznapredovao proces koji će Hrvatima omogućiti da pod jednakim uvjetima kao i ostali građani EU-a rade u Švicarskoj, izrazivši nadu da će taj proces biti dovršen do ljeta.
– Bilateralni gospodarski odnosi između Švicarske i RH su tradicionalno dobri. Prostor za unaprjeđenje postoji, naročito u području privlačenja švicarskih investicija, no za to bi bila potrebna provedba reformi i uklanjanje nepravilnosti u administrativnom poslovanju RH na koje se žale švicarski poduzetnici u RH, a na kojima sadašnja hrvatska Vlada upravo radi. U Švicarku je emigriralo u zadnjih 30 godina, te tamo živi i radi oko 35 000 hrvatskih državljana koji bi isto tako mogli doprinijeti dinamici gospodarskih odnosa između dviju zemalja. No, to bi možda bilo izglednije kada bi postojao okvir kroz koji bi se takva suradnja poticala – izjavio je Reiner i dodao:
– No, neslužbeno naše crkve i kulturni centri u Švicarskoj pokazuju da je broj Hrvata dvostruko veći – oko 80.000. Švicarska je po svim osnovama omogućila da se Hrvati integriraju ali i da ne zaborave svoj jezik i kulturu, te se u tu svrhu u oko 94 škola u 20 kantona uči hrvatski, sa oko 1.750 studenata. Također, postoji značajan broj novina i magazina koji pridonose stalnom promicanju hrvatskog jezika i kulture. Također, podupirem Okvirni sporazum koji je potpisan u lipnju prošle godine između Švicarskog saveznog vijeća i Vlade Republike Hrvatske o provedbi Švicarsko – hrvatskog programa suradnje na smanjenju ekonomskih i socijalnih nejednakosti unutar proširene Europske unije kroz koji je Hrvatskoj osigurana darovnica u iznosu od 45 milijuna CHF, odnosno oko 326,5 milijuna kuna, za projekte koji će se provoditi u razdoblju od 2016. – 2024. godine. Naglasio bih da je ukinuta i obveza putovnica za hrvatske državljane te da sada mogu u Švicarsku ući s osobnom iskaznicom. Tijekom analiziranja naše parlamentarne suradnje, zaključio sam da bi naši susreti trebali biti učestaliji, pa sam predložio da formaliziramo naše parlamentarne odnose kroz ” Memorandum o razumijevanju ”, a što je predsjednica Nacionalnog vijeća Savezne skupštine Švicarske Konfederacije Christu Markwalder danas prihvatila – zaključio je Reiner.