Istaknuti teolog i povjesničar dr. Juraj Kolarić predložio je da se i rijeka Mura nađe u hrvatskoj himni jer je ona a ne Drava prirodna granica Hrvatske prema Sloveniji i Mađarskoj. Stih bi tada glasio “Muro, Dravo, Savo teci”.
U ovom je trenutku teško prognozirati hoće li se njegova želja pretvoriti u službenu inicijativu koja bi rezultirala izmjenom Zakona o grbu, zastavi i himni RH, piše Večernji list. No sigurno je da bi imala dosta pobornika, pogotovo u Međimurju čiji župan Matija Posavec kaže:
– Dr. Kolarić vrhunski je intelektualac čija riječ ima težinu. Njegov je prijedlog zanimljiv i hvalevrijedan, jer bi se time u himni uvela istinska teritorijalna cjelovitost Hrvatske – kaže Posavec dodajući kako bi inicijativa morala proći proceduru, ali ako bi se pokrenula Međimurci i Međimurska županija svakako bi je podržali.
Tekst hrvatske himne “Lijepa naša domovino” kroz povijest se mijenjao više puta. Neke su promjene bile nužne zbog modernizacije jezika, a ostale su se promjene događale sa smjenama vlasti. Primjerice, u stihu prve kitice riječ “čestna” zamijenjena je pridjevom “sretna” te sad stih glasi “da bi vazda sretna bila”. U Drugom svjetskom ratu izvorni stih “teci, Sava hitra, teci” promijenjen je u “Savo, Dravo, Drino teci”, a “kud li šumiš, svijetu reci” u “sinje more svijetu reci”. Nakon rata Drina i more ispali su iz himne, a konačni tekst utvrđen je 1990. kad je, na prijedlog pjesnika Milivoja Slavičeka, vraćen stih “sinje more svijetu reci”.
Status himne tek 1974.
Temelj hrvatske himne je domoljubna pjesma Antuna Mihanovića “Horvatzka domovina” koja je objavljena 1835. Nakon što ju je, prema predaji, uglazbio Josip Runjanin, pjesma se od 1860-ih pjevala u svečanim prigodama diljem Hrvatske (uz ustajanje i skidanje kape), no službeni status državne himne dobila je tek 1974. izmjenom Ustava SRH. Status joj je potvrđen i božićnim Ustavom RH 21. prosinca 1990. godine.
Prijedlog dr. Kolarića posve je logičan i vjerojatno prihvatljiv svim političkim strankama te se čini ostvarivim. Bilo bi to i zasluženo priznanje Međimurcima, navodi Žarko Ivković u svom tekstu u Večernjem listu.
Fenix / SIM/ Večernji list