Stotinjak Gradišćanskih Hrvata iz Austrije, točnije iz župa Trajštof (njem. Trausdorf) i Uzlop (Oslip) na sedmu Uskrsnu (vazmenu) nedjelju, 08. svibnja posjetili su župu Otok kod Sinja (Otok Dalmatinski) i Marijansko svetište Čudotvorne Gospe Sinjske u Sinju.
Misno slavlje u Otočkoj župnoj crkvi Svetog Luke evanđeliste predvodio je vlč. Željko Odobašić, koji već dugi niz godina djeluje među Gradišćanskim Hrvatima u Austrijskom Burgenlandu. Dekan je Ruštanskog dekanata, a trenutno je župnik u dvjema župama Trajštof i Uzlop.
Uz njega je misu suslavio i Otočki župnik fra Miroslav Ančić, inače franjevac Splitske franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja. Na misi je pjevao župni zbor iz Otoka, a nastupili su i tamburaši iz Gradišća.
Hrvati iz Gradišća su oblikovali svetu misu i pjevali gradišćanske pjesme uz pratnju 5 tamburaša iz grupe. Kada su zapjevali gradišćansko-hrvatsku himnu svi su im vjernici u crkvi zapljeskali. Praktično je cijela grupa bila zbor, 103 osobe i svi su pjevali kao jedan.
Vlč. Odobašić na misi je pozvao sve zajedno mole i pjevaju Oče naš kao u Gradišću, to znači, da su svi dali jedan drugome ruku i uz melodiju gradišćanskoga oče naša skupa pjevali.
Ta gesta je bila toliko emotivna, jer to nije običaj u Hrvatsko da je cijela crkva od oduševljena opet pljeskala. Još je i ministrirala i jedna curica Liza Zemljak, interesantno za župu Otok, jer tamo samo dječaci ministriraju.
Posrednik ovoga susreta bila je časna sestra milosrdnica svetog Vinka Paulskoga Splitske provincije Miranda koja je prije službe u Otoku, bila desetak godina na službi u Gradišću. Vlč. Odobašić uručio je prigodne darove fra Miroslavu (Miri) Ančiću i načelniku općine gospodinu Branku Samardžiću. Nakon svete mise održan je kulturno umjetnički program pa su tako nastupili Otočani i Otočanke kao i Gradišćanci u tradicionalnim narodnim nošnjama.
Nekoliko pjesama otpjevala je klapa Svetog Luke iz Otoka. Nakon toga, hodočasnici iz Gradišća posjetili su svetište Gospe Sinjske, gdje ih je dočekao sinjski gvardijan fra Petar Klapež. Pogledali su franjevački muzej i muzej Sinjske alke. Iako Hrvati u Gradišću žive skoro već 500 godina, nisu zaboravili hrvatski jezik, običaje i kulturu. Prije Otoka i Sinja, Gradišćanski Hrvati boravili su u Splitu na proslavi Svetog Dujma, gdje su imali i veliku procesiju na Rivi. Tamo su se susreli i s premijerom Hrvatske vlade Tihomirom Oreškovićem.
Podsjetimo na kraju još da je župa Otok kod Sinja poznata nadaleko po velikom broju svećenika, redovnika i redovnica, kojih u svemu ima iz ove župe oko 180 (35 svećenika i 143 redovnice, te 2 svećenička i redovnička kandidata), a valja istaknuti da je odavle poteklo desetak doktora znanosti, više književnika, slikara, glazbenika, dobrih rodoljuba, vjernika i radnika. Mjesto broji 960 obitelji s 3850 vjernika. Nalazi se u Cetinskoj krajini i Cetinskom dekanatu, u Splitsko – makarskoj nadbiskupiji.
Francisko Pavljuk/Foto: Vlč. Željko Odobašić