Na komemorativnom skupu u Gradskom groblju u Valpovu u subotu su položeni vijenci i zapaljene svijeće podno spomenika umrlima u logoru Valpovo. Vijence su položili predstavnici županije Osječko-baranjske, gradova Valpova, Osijeka, Đakova i Belišća te Njemačke zajednice – Zemaljske udruge Podunavskih Švaba u Hrvatskoj iz Osijeka i Vukovara, prenosi portal Valpovstina.info
Neposredno nakon završetka Drugog svjetskog rata, 11. svibnja 1945. godine, započeo je organizirani progon i oduzimanje imovine pripadnicima njemačke manjine na ovim prostorima. Pod kolektivnom krivnjom za nacističke zločine, civilno stanovništvo, pretežito starci, žene i djeca otjerani su u logore u kojima je velik broj njih tijekom naredne godine umro u nehumanim i teškim uvjetima, bez hrane, zdravstvene njege i zbog hladnoće. Najveći logor za pripadnike njemačke manjine na prostoru Hrvatske bio je logor u Valpovu (1945./46.) u kojemu je bilo zatočeno pet tisuća civila, od kojih je blizu 2000 umrlo u neljudskim uvjetima.
Sudionicima komemoracije obratio se jedan od preživjelih logoraša, Nikola Mak, koji je u dirljivom prisjećanju osvježio traumatične uspomene na strahote života u logoru te postupke tadašnje vlasti da uništi svjedočanstva i podatke o teškom stradavanju uglavnom civila, djece, staraca. Zahvalio se narodu Valpovštine, koji je u vrijeme stradavanja i zatočenja u logoru, unatoč opasnostima, dirljivo pomagao zatočenicima dostavljajući im hranu i druge potrepštine kako bi im olakšali stradanje.
–Mi, preživjeli logoraši, odavno smo kršćanski oprostili našim krvnicima-lažnim antifašistima, ali nikada nismo zaboravili! A pred nebeskim sudom stale su i naše nevine žrtve i naši zlotvori. Kada i mi preostali stignemo pred taj konačni sud, znat ćemo komu je dosuđen raj, a kome pakao, zaključio je Nikola Mak.
Fenix/IM/Valpovstina.info