Egzodus je posljednjih dana najspominjanija riječ među Hrvatima i hrvatskim medijima u domovini. Iseljavanje Hrvata se povećalo nakon ukidanja radnih dozvola i brisanja granica. Ipak, nije sve tako crno kako se čini. Emisija Provjereno Nove TV je donijela reportažu sa zagrebačkog, vinkovačkog i osječkog kolodvora gdje su pričali s mladim ljudima koji odlaze puni gorčine u domovinu i očekivanja od tuđine.
Pričali su i s povratnicima koji potvrđuju ono što hrvatski iseljenici uporno pokušavaju domovini dokazati: Izvan granica Hrvatske ne teče samo med i mlijeko.
Provjereno donosi priču Zdravka Kajkića koji ima ženu i djecu. Već ih tri godine ostavlja u Hrvatskoj, dok on zarađuje za kruh u Njemačkoj kao kućepazitelj. O preseljenju cijele obitelji razmišlja, ali teška je to odluka kaže, a ni spuruga mu nije oduševljena idejom. Plaća je, kaže redovna, a i prijavljen je za stalno, no obitelj ne želi iz Hrvatske.
Autobusna linija koja svaki dan kreće iz Vinkovaca preko Osijeka, vozi u 7 njemačkih gradova. Od početka putovanja 7 sati im treba da uopće dođu do granice, jer staju u još 13 drugih hrvatskih gradova po putnike, pa zatim još i u Mariboru.
Da je drugdje trava zelenija, dobro je poznato, ali nije kod nas samo problem u premalim plaćama. Mi nikako da se riješimo prošlosti, a birokracija, porezi i prirezi jedu sve pred sobom; nepotizam, veze i vezice. Kukaju tako sugovornici u autobusu dok se voze prema granici, piše Dnevnik.hr
Zvonimir Baotić je iz Županje, a u Osijeku je na prvoj godini studija matematike. Daleko od zaposlenja, ipak već sada razmišlja o tom danu. “Ako nađem posao da, ostati ću, ali radije ne bi. Ne volim ljude ovdje, cijelu državu. Fašisti, komunisti, partizani i tako”, kaže i dodaje da mu je zlo od toga.
Tereza Čorlić prije devet godina vratila se iz Švicarske. Iz, kaže, blagostanja u nesigurnost. ” Ali moja zemlja nema cijene, nema nečeg što bi me moglo privući da odem van”, ističe.
Na obali Drave Provjereno je susrelo dvije prijateljice. Jedna je povratnica, druga 30 godina živi u Švicarskoj. Mirovinu, doduše onu Švicarsku, uživat će u Slavoniji onaj tren kada je zaradi.
“Želimo svim mladima da ostanu i onima koji su u srednjoj dobi, da ostanu doma da rade za svoju domovinu, da vjeruju da izlaza ima iz ove situacije. Jer uvijek ima izlaza iz svake situacije. Jer vani nije lako. Stranac. Jezik, nikada se ne možete izraziti na tuđem jeziku”, pojašnjava Katica Plišić, koja živi u Švicarskoj.
Jer ipak, tvrde, i jedna, i druga, vani ne teče med i milijeko.
Više na: Dnevnik.hr
Fenix/MD/Dnevnik.hr