Quantcast
Channel: Fenix Magazin
Viewing all 38914 articles
Browse latest View live

Austrijance oduševila bogata i raznovrsna turistička ponuda Hrvatske

$
0
0

U Beču je u nedjelju zatvoren najveći austrijski turistički sajam za odmor, putovanja i slobodno vrijeme „Odmori“ 2017“ ( Ferienmesse 2017 ) na kojem je u četiri dana održavanja ove specijalizirane priredbe, među više od 800 izlagača iz 70-tak zemalja, svoju bogatu i raznovrsnu turističku ponudu predstavila i Hrvatska.

Hrvatska turistička ponuda na sajmu predstavljena je nastupom Hrvatske turističke zajednice i njenog Ureda u Beču, na čijem je čelu direktor Ranko Vlatković.

bec sajam„ Na štandu od 126 kvadratnih metara, sjajnoj promociji Hrvatske kao turističke destinacije pridonijelo je 14 hrvatskih suizlagača koji su, uz veliko zanimanje publike, predstavili turističku ponudu hrvatske obale i unutrašnjosti, kao i naš novi dvojezični turistički slogan „Puna života – Voller Leben“, rekao je Vlatković dodavši da je Sajam posjetilo više od 150 tisuća posjetitelja.

„Sve analize i procjene govore da će Hrvatska i 2017. godine biti, uz Italiju, lider na turističkom tržištu. Austrijanci već sada pokazuju veliki interes za odmor u našoj zemlji, čemu je potvrda i izuzetno rani booking kod naših tour-operatora i povećanju između 15 i 30 posto “, istakao je direktor Ureda HTZ-a u Beču.

Napomenuo je kako Austrijanci preferiraju vlastiti prijevoz kod izbora odredišta za odmor, jer im je sigurnosti najvažniji kriterij pri odlučivanju. Austrijanci su inače jedni od najomiljenijih europskih turista, jer su na odmoru spremni potrošiti da bi uživali. Lani je svaki Austrijanac za odmor u prosjeku potrošio čak 2.700 eura, odnosno 500 eura više od prosjeka Europske unije.

„Od čarter destinacija najtraženije su Španjolska i Grčka. Nažalost Turska, Tunis i Egipat imaju velike probleme, vezano uz potražnju“, zaključio je Vlatković.

bec sajam1
Ranko Vlatković i veleposlanica Vesna Cvjetković s predstavnikom HTZ-a iz Zagreba

Štand HTZ-a i suizlagača posjetila je i hrvatska veleposlanica u Austriji dr. Vesna Cvjetković i savjetnica za gospodarstvo u Veleposlanstvu RH u Beču Tatjana Mrvoš.

Usporedno sa sajmom “Odmori 2017”, održane su i tri specijalizirane priredbe, sajam automobile “Auto-Show”, sajam delicija “Genuss-Welt” I sajam biciklizma “Bike Village Vienna”.

Osim turističke ponude Hrvati su predstavili i svoje gastronomske delicije i vina.

U sklopu sajma “Genuss-Welt”, a u zajedničkoj organizaciji gospodarskog Odjela Veleposlanstva RH u Austriji i tvrtke AURA – u subotu, predzadnjeg dana Sajma, održan je zanimljiv i dobro posjećen “kuharski show” uživo, na kojem je vrhunski hrvatski kuhar Ivan Jušta kuhao i promovirao autohtonu istarsku kuhinju i vina.

Veleposlanica Cvjetkovic (lijevo)  i Bekos, te R. Vlatković (desno )
Veleposlanica Cvjetkovic (lijevo) i Bekos, te R. Vlatković (desno )

Počasni gosti za stolom bili su hrvatska veleposlanica dr. Vesna Cvjetković i direktor Ureda za vanjsku trgovinu austrijske Gospodarske komore Konstantin Bekos. Svi nazočni imali su priliku uživati na samo u kulinarskim I enološkim specijalitetima istarske regije, nego i u sjajnom načinu turističkog I gastronomskog promoviranja Istre i Hrvatske.

Fenix-magazin/Snježana Herek/Foto: Tanja Mrvoš


Australian Open: Karlović u 2. kolo sa 75 asova, poraz Dodiga

$
0
0

Hrvatski tenisač Ivo Karlović plasirao se u 2. kolo Australian Opena, 37-godišnji Zagrepčanin je u 1. kolu velikim preokretom svladao šest godina mlađeg Argentinca Horacija Zeballosa sa 6-7 (3), 3-6, 7-5, 6-2, 22-20, dok je Ivan Dodig nakon uspješno odigranih kvalifikacija svoj nastup zaključio u 1. kolu, bolji od njega bio je Uzbekistanac Denis Istomin sa 6-1, 6-4, 3-6, 7-5.

Karlović je po treći put u karijeri nadoknadio 0-2 u setovima, dosada je to uspio dva puta protiv Amerikanca Jamesa Blakea, u Davis Cupu u Poreču 2009. te u 1. kolu US Opena 2013., a do pobjede protiv Zeballosa je stigao nakon pet sati i 22 minute igre.

Karlović i Zeballos u svom su susretu oborili i nekoliko rekorda Australian Opena. Njihova 84 gema novi je rekord na prvom “grand slam” turniru sezone, dosadašnji rekorder iznosio je 84 gema, a postavljen je u četvrtfinalu 2003. u dvoboju Amerikanca Andyja Roddicka i Marokanca Younesa El Aynaouija. Također, Karlović i Zeballos su sa 42 gema postavili novi rekord Australian Opena u petom setu, nadmašivši za dva gema upravo Roddicka i El Aynaouija.

Karlović je za pobjedu protiv Zeballosa ispalio čak 75 asova, što je novi rekord u Melbourneu, dosadašnji rekord držao je Šveđanin Joachim Johansson sa 51 neobranjivim servisom iz 2005. u porazu od Andrea Agassija. To je ujedno i novi Karlovićev rekord po broju asova na “grand slam” turniru, dosadašnji rekord bio mu je 61 as protiv Tajvanca Yen Hsun-Lua u 1. kolu prošlogodišnjeg US Opena. Ipak, Karlović je za malo ostao “kratak” od vlastitog rekorda po broju asova kojega je postavio u Davis Cupu, on je u polufinalnom ogledu 2009. u porazu protiv Čeha Radeka Štepaneka zabio 78 asova. Ujedno, ovo je četvrti najveći broj asova u povijesti, više od njega zabili su samo John Isner (113) i Francuz Nicolas Mahut (103) u susretu 1. kola Wimbledona 2010. godine koji je trajao preko 11 sati i završio rezultatom 70-68 u petom setu.

Karlović je postao prvi tenisač u povijesti koji je na sva četiri “grand slam” turnira zabio 50 ili više asova u jednom meču. Na Roland Garrosu je 2009. godine u 1. kolu zabio 55 asova u porazu od Lleytona Hewitta u pet setova. U Wimbledonu je zabio 53 asa 2015. godine kad je u 2. kolu pobijedio Aleksandera Dolgopolova. Na US Openu je prošle godine zabio 61 as protiv Tajvanca Yen-Hsun Lua kad ga je pobijedio u 1. kolu. To mu je dosada bio rekord na Grand Slam turnirima.

Karlović će u 2. kolu igrati protiv nepoznatog 23-godišnjeg Australca Andrewa Whittingtona, trenutačno 190. igrača svijeta koji je u 1. kolu svladao Čeha Adama Pavlašeka za svoju prvu pobjedu na “grand slam” turnirima u karijeri.

Fenix-magazin/IM/Hina

Dragan Primorac na inauguraciji Donalda Trumpa

$
0
0

Prof.dr. Dragan Primorac nazočit će svečanosti inauguracije Donald Trumpa, koji će u petak, 20. siječnja 2017. u Washingtonu svečano prisegnuti za 45. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.

Uz susret s kongresmenom Dana Rohrabacherom, predsjedavajućim Odbora za Europu američkog Kongresa, i pododbora Kongresa za istražne radnje, prof.dr. Primorac će nazočiti nizu radnih sastanka s članovima Kongresa.

Kongresmen Dana Rohrabacher, bliski je suradnik Donald Trumpa i nalazio se u najužem izboru za Državnog tajnika SAD-a. Tijekom boravka u Washington D.C. prof.dr. Primorac će se susresti i s nizom osoba iz javnog i političkog života SAD-a među kojima je i John McCleary, posebni savjetnik predsjednika Jimmy Cartera, te s vodstvom The American Israel Public Affairs Committee (AIPAC) najutjecajnijom lobističkom organizacijom u SAD-u.

Prof.dr. Primorac trenutno obnaša dužnost predsjednika Odbora za međunarodne odnose Američke akademije za forenzične znanosti te dužnost “Global Ambassador” Sveučilišta Penn State, jednog od najvećih američkih sveučilišta. Uz navedene sastanke, razgovarat će i s vodećim američkim znanstvenicima te s čelnicima niza biotehnoloških korporacija povodom središnjeg europskog znanstvenog događaja čiji je organizator, a koji se u lipnju u nazočnosti 5 dobitnika Nobelove nagrade održava u Dubrovniku.

Fenix-magazin

Njemački dužnosnik: Hrvatska treba biti jači “most” između EU-a i JI Europe

$
0
0

Visoki njemački dužnosnik Michael Roth izjavio je u utorak u Zagrebu da je Hrvatska most između Europske unije i jugoistočne Europe i da bi tu važnu ulogu radi mira i stabilnosti u regiji trebala još jače ispunjavati.

Državni ministar za Europu u njemačkom ministarstvu vanjskih poslova Roth razgovarao je s ministrom vanjskih i europskih poslova Davorom Ivom Stierom o strateškom partnerstvu Hrvatske i Njemačke.

Roth je u središnjem dnevniku Hrvatske televizije rekao da su odnosi dviju zemalja tradicionalno bliski i puni povjerenja te da je Hrvatska važan partner u EU-u.

“Jako bih se radovao ako bi Hrvatska tu važnu ulogu u središtu Unije ispunjavala još jače”, izjavio je Roth.

Dodao je da je Njemačka jako zaintresirana za stabilnost, mir, demokraciju i vladavinu prava u jugoistočnoj Europi.

“Zato su pristupni razgovori i tu Hrvatska može imati važnu ulogu mosta. Mi smo u svako doba pripravni podupirati Hrvatsku. Veselio bih se kada bi to partnerstvo donijelo ploda cijeloj Europskoj uniji”, istaknuo je njemački diplomat.

Roth je u Zagreb stigao u povodu 25. obljetnice međunarodnog priznanja Hrvatske i u ponedjeljak je bio na svečanoj dodjeli povelja zahvalnosti bivšem njemačkom kancelaru Helmutu Kohlu i ministru vanjskih poslova Hansu Dietrichu Genscheru.

Hrvatsku je 15. siječnja 1992. priznalo svih dvanaest članica tadašnje Europske zajednice, a Njemačka, koja je uz Vatikan u tom odigrala ključnu ulogu, taj je dan uspostavila diplomatske odnose sa Zagrebom.

Fenix-magazin/IM/Hina

PROBLEMI PRVE DAME Nitko ne želi odijevati Melaniu Trump

$
0
0

Prva dama Melania Trump još uvijek ne zna tko će je odijevati. Naime, ovo je pitanje u središtu aktualnosti jer kreirati odjeću za američku Prvu damu, može donijeti velike iznose novca. Ali buduća domaćica Bijele kuće je svojevrstan fenomen koji se nikada nije dogodio.

Izborom Donalda Trumpa za 45. predsjednika SAD, njegova ljepša polovica je postala kontroverzan sadržaj svijeta mode. Velik broj poznatih kreatora odbija obući 47-godišnju Slovenku, čiji su modni ukusi odavno poznati po nadarenosti za neobično i nimalo praktično.

Najprije se oglasila Francuskinja Sophie Theallat, poznata njujorška diktatorica mode kod koje se oblače najpoznatiji. Odbila je bilo kakve veze sa Prvom damom zbog “rasističkih retorika, seksizma i ksenofobije predsjedničke kampanje, njezinog supruga”! Slijedila su čuvena imena poput Marca Jacobsa, Dereka Lama, Philipa Lima ili Christiana Siriana.

“Osobno se želim okrenuti onima koji će, postati žrtve novog predsjednika ili njegove politike” izjavio je Jacobs.

“Ne sjećam se sličnih primjera. Kreatori nikada nisu, na ovakav način, bojkotirali nijednu javnu osobu” objasnila je Christina Logothetis, konzultantica i osnivateljica popularnog bloga The Style of Politics.

“Melania zaslužuje poštovanje kao ostale Prve dame” proturiječila je Diane von Furstenberg, stilistica i predsjednica veoma utjecajnog američkog sindikata mode CFDA.

Naša uloga je promoviranje ljepote, otvaranje prema različitostima nazočnima u današnjoj modnoj sredini”, povjerila je kreatorica.

Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Carolina Herrera, Zac Posen ili Thom Browm su također voljni kreirati za Melaniju.

“Sama se dobro oblači i nemam nista protiv nje” izjavio je galski kreator Jean-Paul Gaultier, ističući da “moda nije politička tema”!

Poznati talijanski modni meštar Stefano Gabbana je zahvalio budućoj Prvoj dami što je u novogodišnjoj noći nosila crnu opravu kuće D&G pa prouzrokovao bijes i kritike.

Pravdao se riječima: “Ne diskriminiram osobe i poštujem cijeli svijet ali to ne znači da dijelim ideje bračnog para Trump”.

Tajni izgled

Kreatori koji su odbili kreirati Melanijinu odjeću su to simbolično učinili. Melanija ne traži njihove usluge jer se odijeva preko interneta, što je uočeno za vrijeme zadnjih, javnih pojavljivanja.

Njezin izbor su europski stilisti kao Gucci, Balmain, ili Dolce&Gabbana….

Suprug dijeli ženine modne orijentacije pa se odijeva kod talijanskog kreatora Brioni.

Sociolozi tvrde da Melania obrađuje modna pitanja s estetske strane, izbjegavajući odjeću samo jednog kreatora, za razliku od Michelle Obama, koja je podržavala američko-afričke stiliste, Duru Olown i Tracy Reese.

Jednobojne oprave pristojnih krojeva s malo modnih dodataka, odlika su Melanijinog stila. Mnogi su prepoznali velika nastojanja kopiranja elegancije Jackie Kennedy Onasis. Još uvijek se ništa ne zna o izgledu Melanije Knavs i odjeći koju će odabrati za svečanost inauguracije Donalda Trumpa

“Prva dama treba podržati američku modu” podsjetila je kreatorica Vera Wang.

Fenix Magazin/ Dzana Mujadzic

Što ostaje iza Baracka Obame?

$
0
0

Sjedinjene Države i svijet prije osam su godina očekivali mnogo od Baracka Obame, 44. američkog i prvog tamnoputog predsjednika. Zvali su ga novom nadom. Uoči njegova odlaska iz Bijele kuće upitno je koliko je ta očekivanja uspio ispuniti, ocjena je hrvatskih političkih analitičara.

 

Nakon dva mandata na čelu najveće svjetske sile, politički analitičari govorili su za Hinu o njegovoj ostavštini, o tome koliko je bio uspješan na vanjskopolitičkom i unutarnjem planu i kakvu Ameriku danas 55-godišnji bivši pravnik i senator iz Illinoisa ostavlja svojem nasljedniku Donaldu Trumpu.

“Predsjednik Obama je došao na čelo SAD-a u trenutku vrlo velikih očekivanja, kada je prethodna administracija bila prilično diskreditirana. U prvoj godini mandata dobio je Nobelovu nagradu za mir koja je na neki način bila simbol tih velikih očekivanja. Nažalost, ne mogu zaključiti da je nakon osam godina doista sva ta očekivanja i ispunio”, rekao je Hini političar i  povijesničar Ivo Banac.

Još oštriji na riječima bio je politolog Žarko Puhovski, koji Obamu naziva “velikim razočaranjem” i smatra da je američki predsjednik na odlasku živio dugo u uvjerenju da je za ispunjenje njegova mandata dovoljna činjenica da je prvi Afroamerikanac koji je pobijedio na izborima.

Povjesničar Tvrtko Jakovina, specijaliziran za povijest 20. stoljeća, smatra da je Obama “vratio dobar ugled SAD-u koji je bio prilično nizak u mnogim dijelovima svijeta nakon predsjednika Georgea W. Busha”.

Također je vratio u svjetsku politiku mnoge vještine i postao inspiracija mnogima, naglašava Jakovina, ali ipak priznaje da je Obamin rezultat, “iako pozitivan, manje dobar nego što smo se nadali. On nije iznevjerio, ali je mogao učiniti više”.

Obamin široki osmijeh, iznimne govorničke vještine, havajski spokoj i miran stil vladanja obilježili su političara koji se sprema napustiti Ovalni ured. No, što će ostati zapamćeno iz dva mandata sina kenijskog oca i samohrane američke majke, koji je proveo djetinjstvo između Amerike i Indonezije? Hoće li ga pamtiti po smanjenju nezaposlenosti, operaciji kojom je ubijen Osama Bin Laden, reformi zdravstvenog sustava, obnovi odnosa s Kubom ili po Pariškom klimatskom sporazumu?

Analitičari se slažu da je na unutarnjem planu, zbog Obamacarea i izvođenja Amerike iz ekonomske krize, Obama imao uspjeha, iako se rasna netrpeljivost nije smanjila i nije uspio u svom snu pomirenja nacije, ali naglašavaju da je na svjetskoj razini uglavnom imao mršave rezultate.

“Na unutarnjem planu ostvario je neke uspjehe, ali na svjetskoj je razini njegova uloga isključivo negativna”, smatra Puhovski.

Banac, koji je veliki dio svog života proveo upravo u Americi, smatra da je vanjskopolitički Amerika danas slabija nego što je bila prije osam godina. Istodobno su oni koji žele poremetiti liberalno-demokratski poredak koji Amerika zastupa, sada jači nego prije.

Nobelovu nagradu koju je dobio u prvoj godini svog mandata i njome i sam bio zatečen, Obama nije uspio opravdati, slažu se analitičari.

“Nobelova nagrada došla je kao stimulans u pravom smjeru, ali Obama je nije do kraja opravdao. On je bio mnogo više američki predsjednik, što je razumljivo, nego što je mislio na globalni poredak”, kazao je Jakovina.

Obama je zakazao na Bliskom istoku, Sirija ostala u kaosu

Ključna pogreška Baracka Obame na globalnoj razini, ističe Ivo Banac, bila je odluka da ne intervenira u Siriji prije tri godine, čak i kada je sirijski predsjednik Bašar al Asad prešao Obaminu crvenu liniju oko uporabe kemijskog oružja i pobio tisuće civila. Time je ujedno poremećen odnos u NATO-u, glavni dobitnik takve odluke bila je Rusija, a Sirija je završila u potpunom kaosu.

“Budući da se Obama vodio načelom da je intervencija zapravo pogrešna, inicijativu su preuzeli drugi i mislim da je barem u ovoj fazi – vidjet ćemo šta će biti dugoročno – glavni dobitnik bila Rusija. Ona se uvukla u taj prazni prostor u Siriji, poremetila i Sjevernoatlanski savez u smislu da je približila jednu od ključnih članica Tursku u svoju mrežu i intervenirala u Siriji u korist snaga koje žele održati diktaturu predsjednika Bašara al-Asada”, kazao je Banac.

Sirija će biti u krizi još mnogo godina, a kritičari će jednako dugo raspravljati je li Obamina politika bila razumna i do koje je razine njegova odluka štetila američkom ugledu, dopustila tzv. Islamskoj državi da se proširi i pokrenula val imigracije koji je destabilizirao Europu i omogućio Rusiji i Iranu da prošire svoj utjecaj u regiji.

Putin je u slučaju Sirije “lukavim manevrom izbacio Obamu iz igre”, a američki predsjednik na odlasku nije imao snage suprotstaviti se ruskom predsjediku. “Imao je nejasnu, smušenu politiku i tu ga je Putin izbacio iz igre i preko Sirije se vratio u svjetsku politiku”, naglašava Puhovski.

Jakovina smatra da su Obamine pogreške na Bliskom istoku počele i prije nego je počeo rat u Siriji.

On je “podbacio na najstarijoj svjetskoj krizi, bliskoistočnoj”, kaže Jakovina i naglašava da je unatoč Obaminim “ispravnim idejama” Bliski istok danas u većem kaosu nego što je bio.

“Politika prema Arapskom proljeću bila je nespretna i nedovoljno angažirana i pojačala je kaos koji danas gledamo u Siriji”, naglašava Jakovina.

Puhovski na to dodaje da je Obama nastavio Bushevu politiku zanemarivanja NATO-a “gdje su američke snage intervenirale kad se američkim predsjednicima činilo da je to potrebno, a onda bi uzeli usput nekoga iz NATO-a koji je služio kao neka vrsta opravdanja”. Pritom podsjeća da je zadnja prava akcija Sjevernoatlantskog saveza bila protiv Jugoslavije 1999.

Obamin glavni uspjeh bio je Pariški klimatski sporazum, smatra Banac, gdje se Obama pokazao kao pravi lider, ali to ne mijenja ocjenu “prosječnog, ako ne i ispodprosječnog vođenja vanjske politike” u kojoj se kao bolji trenuci mogu ubrojiti i zatopljenje odnosa s Kubom i nuklearni sporazum s Iranom, iako je ovo posljednje dovelo do zaoštravanja odnosa s Izraelom što je kulminiralo prije dva tjedna kada Washington nije stavio veto u VS-u na rezoluciju o izraelskoj kolonizaciji.

Puhovski ističe da “Obama čak nije uspio niti zatvoriti bazu u Guantanamu što je njegova najveća sramota”.

Obama je dva dana nakon što je preuzeo dužnost potpisao ukaz s ciljem zatvaranja američkog zatvora na Kubi u roku od godine dana. Osam godina poslije, iako ima mnogo manje zatvorenika, zatvor je i dalje tamo.

Međutim, i pariški sporazum i zdravstvena reforma i sporazum s Iranom trenutno su, čini se, u velikoj opasnosti jer je Trump već najavio da će poništiti mnoge odluke svoga prethodnika.

Reformirao zdravstvo i zaustavio ekonomsku krizu

Rezultati su mu mnogo bolji u unutarnjoj politici, kažu stručnjaci. Pritom ističu zdravstvenu reformu koja nosi njegovo ime i gospodarski oporavak.

“Obamacare je značio veliku promjenu u SAD-u, ali je još uvijek kompromis u odnosu na ono što je obećao i vjerojatno će biti vrlo brzo razgrađen”, kaže Puhovski, referirajući se na najavu Donalda Trumpa da će ga poništiti. Obamin nasljednik pritom nije iznio nikakvu alternativu tom zakonu.

Taj je zakon “bio pošten potez da se popravi loša situacija. Doista postoji veliki broj Amerikanaca bez zdravstvene zaštite. Ne znam kako će republikanci pokušati to promijeniti i koje su alternative koje se nude”, naglasio je Banac.

Jakovina se također pita što će zamijeniti Obamacare, koji smatra velikim korakom naprijed. Obuhvativši dvadesetak milijuna Amerikanaca, zakon je biio “najviše što se moglo učiniti u Americi u toj fazi da bi američko zdravstvo doneklo bilo poput onog europskog kada se radi o brizi o najsiromašije i najbolesnije”.

Obama je prije svega, misli Ivo Banaca, uspješno odgovorio na veliku svjetsku krizu jer je učinio da se njezini najnegativniji učinci u Americi zaustave i dobrim dijelom obrnu u pozitivnom smjeru.

Jakovina je suglasan s time i usput dodaje Obamine pokušaje da bude inkluzivan kada se radi o rasama i manjinama.

Puhovski i Banac pak smatraju da su međurasni odnosi za vrijeme Obame, baš suprotno – pogoršani.

Paradoks – za vrijeme prvog afroameričkog predsjednika pogoršani međurasni odnosi

Povijest će Obamu upisati kao prvog afroameričkog predsjednika na čelu SAD-a, ali rasne netrpeljivosti u zemlji zbog toga nisu popustile, kažu Puhovski i Banac koji naglašavaju da veliki broj incidenata u kojima su lokalne policijske snage pucale i često ubijale crne demonstrante ili izgrednike govori o vrlo teškoj situaciji rasnih odnosa u Americi.

“Upravo u vrijeme njegova mandata koji je doživljen kao vrhunac emancipacije Afroamerikanaca došlo je do pogoršanja međurasnih odnosa i bilo je više rasnih incidenata nego što je bio slučaj u prethodnim administracijama”, kaže Banac.

Pažljivo održavajući ravnotežu kako ne bi bio percipiran kao predsjednik prije svega tamnoputih Amerikanaca, Obama je, paradoksalno, zapravo bio neprikladan lider za rješavanje međurasnih trvenja.

Obama je, kako ne bi bio optužen za pristranost, “kao osoba afroameričkog podrijetla reagirao blaže nego bi trebao”, pojašnjava Puhovski.

Jakovina suprotno tome kaže da je “Obama uspio smiriti međurasne odnose” jer se čini da je ukupnog međurasnog nasilja manje, ali je bilo više incidenata s policijom što je onda izazvalo demonstracije i nerede koji su medijski više praćeni.

“Obama nije razriješio rasni problem, on je uvijek postojao i on će još neko vrijeme postojati. On je pokazao dobar smjer, ali s Obamom nije apsolviran rasni problem u Americi”, naglasio je Jakovina.

I Obama je toga bio svjestan pa je u svom posljednjem govoru u Chicagu rekao da njegov izbor nije porazio rasizam u SAD-u, kao što su se mnogi nadali. “Srca se moraju promijeniti”, naglasio je.

Obama je također za svoga mandata pokušavao pooštriti zakon o nošenju oružja, ali to mu nije uspijevalo zbog snažnog protivljenja u Kongresu.

Na tom je polju imao male izglede, ističe Banac, jer je “nošenje oružja nešto što se u Americi doživljava kao demokratsko pravo i svaki pokušaj da se ono ograniči doživljava se kao protudemokratska mjera”, rekao je Banac.  “Mislim da tu nije imao izgleda, a mislim da će slično biti i s njegovim nasljednicima”.

Iako kod  zakona o nošenju oružja Obama nije uspio, Jakovina ipak naglašava da je važno da se s najvišeg mjesta progorovorilo o tom problemu.

U svom govoru 2004. koji ga je lansirao na političku pozornicu, Obama je istaknuo da ne postoje “liberalna Amerika i konzervativna Amerika, postoje samo Sjedinjene Američke Države”.

Nacija koju ostavlja Trumpu očito je sve samo ne sjedinjena. Bez obzira na to, popularnost Baracka Husseina Obame u trenutku kad napušta Bijelu kuću na iznimno je visokoj razini, poput onih Ronalda Reagana i Billa Clintona. Koliko je uspješan predsjednik bio, sudit će ipak vrijeme koje dolazi.

Fenix-magazin/Hina

Sedmogodišnjak iz Zagreba napisao plan: Kako u 12 koraka osvojiti srce voljene

$
0
0

Plan 12FX vodič je kako u dvanest koraka osvojiti srce djevojke. Napisao ga je sedmogodišnji dječak Niki iz Zagreba.

Niki je, pojasnila je njegova majka za Dnevnik.hr, prvašić zaljubljen u kolegicu iz razreda, a evo kako je Niki osmisilio doći do njezinoga srca.

Foto Imgur
Foto Imgur

Prednosti i zamke rada kod kuće

$
0
0

Razvoj tehnologije i interneta sve većem broju zaposlenika omogućuje rad kod kuće, a ured zamjenjuju radnom sobom i svi oni koji se odlučuju pokrenuti vlastiti posao, piše Wish.hr.

Prednost je značajna ušteda vremena na putovanje i spremanje za posao, ali biti sam svoj šef nije uvijek lako.

Iako vam nitko ne visi nad glavom niti provjerava kako organizirate obavljanje zadataka, brojni upadaju u zamke ‘malih žderača vremena’, poput telefonskih poziva, čestih izleta u hladnjak ili bavljenja ukućanima.

Brojni zaposlenici koji rade kod kuće kažu da često ostaju u pidžami ili trenirci do popodneva, ali poslovni treneri tvrde kako to nije najbolja ideja jer je za učinkovitost potrebno ući u poslovni ‘mode’.

To ne znači da se treba našminkati za svoj radni kutak, ali dobra je ideja obući nešto drugo od onoga što inače nosite na kauču pred televizijom.

Kako biste se osjećali ‘poslovnije’ pronađite prostoriju ili improvizirani radni kutak u kojem vas nitko neće ometati tijekom radnog vremena kojeg sami odredite. Obavijestite obitelj i prijatelji da ste tada zaposleni te da im ne možete biti na raspolaganju.

Stol s računalom ili mjesto na kojem ćete raditi neka ne bude na prolazu kako vas ne bi nepotrebno dekoncentrirali. Prednost rada kod kuće je prilagodba ritma u skladu s navikama, ali postoje i male tajne koje će vam omogućiti da ostanete organizirani.

Ostanite u kontaktu

Radite li honorarno ili na daljinu, nemojte da vas šef ili kolege zaborave. Redovito se javljajte, bilo mailom ili telefonski, kako biste ostali u kontaktu. Nemojte odbijati pozive na druženja ili team building jer su vrelo informacija koje vam mogu koristiti u poslu. Pokažite da ste i dalje dio ekipe, bez obzira na to što ne dijelite adresu.
Pravilo o dvije minute

Ono što možete obaviti u dvije minute, nikad ne odgađajte, tvrdi poslovni trener David Allen. Rješavanjem manje zahtjevnih poslova na vrijeme, spriječit ćete nagomilavanje zadataka te nabildati samopouzdanje i motivaciju. Odgađanje odgovaranja na mailove ili obavljanja kratkih telefonskih poziva crpi energiju, opterećuje i smanjuje koncentraciju. Zadatke koji oduzimaju više vremena ostavite za kasnije, ali ih upišite u poslovni planer.

Nove ideje u hodu

Šetnja potiče kreativnost za čak šezdeset posto, pokazuje istraživanje pa nije na odmet potrošiti pauzu na žustru šetnju. Stručnjaci tvrde da nije važno šećete li se po traci za trčanje ili krenete sa psom u park – nove ideje lakše dolaze ako otpustite napetost. Potaknut ćete cirkulaciju, ojačati mišiće i osjećati se bolje što doprinosi zdravlju, ali i produktivnosti.

Pustite Mozarta

Protiv mentalnih blokada pomaže slušanje glazbe, osobito klasične, a na listi aktivnosti koje potiču produktivnost su i meditacija, sanjarenje i pisanje bilješki rukom. Imate li na raspolaganju više od deset minuta možete se odmoriti igrajući računalne igre ili se resetirati drijemanjem, jogom te razgovorom s ljudima koji vam ne crpe energiju. Sve te aktivnosti aktiviraju dijelove možda koji su odgovorni za kreativnost.

Osobni prostor

U razgovoru je bolje koristiti izraz ‘imam kućni ured’ nego ‘radim doma’, tvrde poslovni treneri. Tako ćete obitelji, prijateljima, djeci, ali i poslovnim suradnicima dati do znanja da ne pravite razliku između rada u uredu i kod kuće. Tako ćete im lakše objasniti da niste svima na raspolaganju za druženje kad njima odgovara. Ako možete, zatvorite vrata prostorije u kojoj radite, a dopuštaju li mogućnosti, razmislite i o osobi koja će vam pričuvati dijete.

Fenix-magazin/IM/Wish.hr


Australian Open: Kraj za Čilića

$
0
0

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić završio je nastup na Australian Openu nakon što ga je u srijedu u drugom kolu sa 6-3, 5-7, 6-3, 6-3 pobijedio Britanac Daniel Evans poslije gotovo tri sata igre.

Hrvatski tenisač, koji je na prvom grand slam turniru sezone sedmi nositelj, lako je dobio prvi set, no u drugom setu počinje griješiti i Evans preuzima inicijativu.

Iako je Čilić servirao 14 aseva u meču, a Evans pet, hrvatski je tenisač napravio 69 neprisiljene pogreške, šest je puta gubio servis, a suparniku ga je uzimao tri puta i  osvojio je ukupno 123 poena, dok je Britanac osvojio 130.

Ovo je prvi međusobni ogled između Čilića, sedmog tenisača svijeta, i Evansa koji je 51. na ATP ljestvici.

Fenix-magazin/IM/Hina

Urednik Bilda: Intervju s Trumpom najčudniji u karijeri

$
0
0

Izdavač najtiražnijeg njemačkog dnevnog lista Bild Kai Diekmann opisao je svoj intervju s Donaldom Trumpom kao jedan od najneobičnijih intervjua u svojoj karijeri.

“Prije svega me iznenadila skromnost, ali i pretrpanost njegova ureda iz kojeg koordinira preuzimanje funkcije predsjednika”, rekao je Diekmann u razgovoru za dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

“Sve je zatrpano novinama, posterima, fotografijama, ali i raznim sportskim rekvizitima. Jedino što ukazuje na ured budućeg predsjednika je nedavno ugrađeno neprobojno staklo“, kaže izdavač dnevnika Bild.

On je primijetio kako tijekom 50-minutnog intervjua, kojeg je vodio zajedno s kolegom iz britanskog dnevnika The Timesa, Trumpova povjerenica za stratešku komunikaciju, koja je bila nazočna, nije niti jednom intervenirala.

„Trump je bio neočekivano dobro pripremljen. Sve brojke je iznosio iz glave“, rekao je Diekmann, ali je istodobno dodao kako „nije imao osjećaj“ da je netko Trumpa pripremio na intervju, što je vidljivo i iz „direktnih odgovora“ koji ukazuju na to da ih nitko prije toga nije kontrolirao.

„Nakon gotovo sat vremena razgovora stječe se dojam da Trump zaista SAD doživljava kao tvrtku čiji je on direktor i kao tvrtku u kojoj više ništa ne ide kako treba, ali zato je on tu da to ispravi“, prisjeća se Diekmann.

Trumpove izjave bile su i pune kontradikcija. U jednom trenutku Trump politiku Angele Merkel prema izbjeglicama proglašava „čistim ludilom“, a u drugom trenutku ju opisuje kao fascinantnu političarku i jedinog sugovornika u Europi.

Diekmann je na kraju zaključio i kako je bilo vrlo teško „čisti trumpovski rječnik“ prevesti na njemački. „To je jezik koji nema veze s političkom svakodnevicom“, zaključio je dugogodišnji glavni urednik Bilda.

Fenix-magazin/IM/Hina

Parlamentarni izbori u Njemačkoj održat će se 24. rujna

$
0
0

Njemačka vlada predložila je u srijedu 24. rujna kao datum za održavanje ovogodišnjih parlamentarnih izbora.

„Pri donošenju odluke, savezna vlada se vodila željama saveznih pokrajina i zastupničkih klubova u Bundestagu. Ulogu u određivanju termina su odigrali i termini ljetnih praznika u saveznim pokrajinama“, priopćeno je u srijedu nakon redovitog sastanka kabineta.

Konačnu odluku o datumu održavanja izbora za 19. saziv Bundestaga donosi predsjednik Njemačke, ali on u pravilu samo potvrdi datum kojeg mu predloži vlada.

Jedina savezna pokrajina koja je imala primjedbe oko 24. rujna kao datuma održavanja izbora je savezna pokrajina-grad Berlin, jer se tog dana u Berlinu održava tradicionalni maraton i cijelo središte grada je blokirano za promet, a i hoteli u gradu su popunjeni godinu dana unaprijed pa se strahuje da bi to moglo loše utjecati na one koji žele pratiti i izbore.

Prema Ustavu savezni izbori se moraju održati najranije 46 i najkasnije 48 mjeseci od početka izbornog razdoblja. Preneseno na aktualno izborno razdoblje to znači da se izbori moraju održati između 22. kolovoza i 22. listopada ove godine.

Nakon što je u prosincu svoju kandidaturu za funkciju kancelarke potvrdila aktualna predsjednica njemačke vlade Angela Merkel, u srijedu su i predstavnici stranke Zeleni Katrin Goering-Eckhardt i Cem Oezdemir najavili da će se kandidirati ispred svoje stranke.

Socijaldemokratska stranka (SPD) službeno će svog kandidata objaviti krajem siječnja, a smatra se da će tu ulogu preuzeti predsjednik stranke i aktualni vicekancelar Sigmar Gabriel.

Prema posljednjim ispitivanjima javnog mnijenja što ga je 17. siječnja objavio institut Insa, Unija CDU/CSU bi osvojila 33, SPD 21, Alternativa za Njemačku 13, Zeleni 8,5, Ljevica 11 te Liberali 7 posto glasova.

Fenix-magazin/IM/Hina

Dodik zbog sankcija napao američku veleposlanicu, očekuje pomoć od Trumpa

$
0
0

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obrušio se u srijedu na američku veleposlanicu u Bosni i Hercegovini Maureen Cormack optužujući je kao isključivog krivca zbog činjenice da se našao na američkoj “crnoj listi” kao osoba odgovorna za kršenje odredbi Daytonskog sporazuma, istodobno najavivši kako će se sada još odlučnije boriti protiv “monstruma” kakva je, po njegovu sudu, BiH kao država.

Dodik je u svom uredu u Banjoj Luci pred novinarima pročitao izjavu nakon koje nije dopustio pitanja, potencirajući u tom istupu kako su sankcije kojima je izvrgnut osveta “odlazeće administracije” te izrazivši uvjerenost kako će se sve promijeniti čim Donald Trump uđe u Bijelu kuću.

“Osjećam se ponosno jer nisam htio trgovati interesima RS”, izjavio je Dodik ističući kako ga uopće osobno ne pogađa uvršavanje na popis sankcioniranih osoba kojima je zamrzuta sva imovina u SAD, a američkim građanima zabranjeno da s njim posluju.

“Oni znaju savršeno dobro da nemam nikakvu imovinu u SAD”, kazao je Dodik dodavši kako bankovni račun ima samo u Srbiji, no tu zemlju, kako je kazao, ne doživljava kao inozemstvo.

Dodik je izjavio kako mu predstavnici američke vlade prijete već godinama pa su ga tako izvrgavali pritisku da pristane na različite reforme poput integracije policije, promjena ustava i ukidanje dana RS, što je on odbijao. Opisao je to kao “bahate udare odlazeće administracije”, ocjenjujući kako je ona provodila “tendencioznu politiku koja je svo vrijeme bila probošnjačka, unitaristička i protusrpska”.

“Ovo su sankcije onih koji su poraženi na izborima u SAD”, rekao je Dodik, koji se pod američkim kaznenim mjerama našao jer je izravno opstruirao provedbu obvezujućih odluka Ustavnog suda BiH.

Ustvrdio je kako poštuje Daytonski sporazum, a za krizu u BiH optužio je veleposlanicu Cormack i zamjenika pomoćnika američkog državnog tajnika Briana Hoyta Yeea, kazavši kako su oni “isfrustrirani likovi” koji su od BiH napravili monstruma neposobnog preživjeti.

“Ovo je osobna odmazda gospođe Cormack”, kazao je Dodik ustvrdivši kako su veleposlanicu “dezinformirali muslimani koji masovno rade u veleposlanstvu” u Sarajevu.

Američku veleposlanicu nazvao je dokazanim neprijateljem Srba i RS.

“Ona je nepoželjna osoba u RS i tražim od (ministra vanjskih poslova BiH Igora) Crnadka da je proglasi nepoželjnom osobom u BiH”, kazao je Dodik dodajući kako od Trumpove administracije očekuje da veleposlanicu Cormack hitno povuče iz BiH, ali i da je kazneno goni zbog navodnog miješanja u unutarnje poslove BiH i slanja lažnih izvješća u State Department.

Dodik je odlučno odbacio sugestije kako bi sada trebao podnijeti ostavku najavivši kako će se nastaviti aktivno baviti politikom i još odlučnije zastupati dosadašnja stajališta.

Potporu za to u budućnosti očekuje i u Washingtonu, jer, kako je rekao, ima povjerenja u Trumpovu administraciju, za koju očekuje kako će u regiji provodi novu politiku i u BiH što prije poslati novog veleposlanika.

Dodik je ovime aludirao na Trumpov poziv svim politički imenovanim američkim veleposlanicima u inozemstvu da podnesu ostavke do 20. siječnja, no veleposlanica u BiH Cormack karijerna je diplomatkinja pa se to na nju ne odnosi.

Fenix-magazin/IM/Hina

NAJTRAŽENIJI TURISTIČKI POJAM NA GOOGLEU: U Njemačkoj raste zanimanje za putovanjima u Hrvatsku

$
0
0

U Njemačkoj i Nizozemskoj ove godine raste zanimanje za putovanje u Hrvatsku; očekuje se da bi s ta dva važna tržišta za domaći turizam moglo doći više turista nego tijekom odlične prošle godine, informacije su s velikih međunarodnih turističkih sajmova u njemačkom Stuttgartu i nizozemskom Utrechtu.

Jedan od najvećih turističkih sajmova u Njemačkoj, CMT u Stuttgartu održava se od 14. do 22. siječnja, dok je sajam u Utrechtu završio krajem prošlog tjedna, a na oba se tradicionalno, među više tisuća izlagača iz cijelog svijeta, predstavljaju i brojni hrvatski izlagači, turističke tvrtke i zajednice, što samostalno, a što kao suizlagači na hrvatskom štandu Hrvatske turističke zajednice (HTZ).

Svi se oni nadaju premašivanju prošlogodišnjih rezultata, kada je prema podacima iz eVistor i eCrew sustava, iz Njemačke došlo 2,3 milijuna turista, koji su ostvarili 18,2 milijuna noćenja, što su porasti veći od 5 posto u odnosu na 2015.

CMT je najveći sajam za publiku u Njemačkoj te kao takav dobro oslikava i puls tržišta. Direktor predstavništva HTZ-a u Njemačkoj Romeo Draghicchio ističe da je taj sajam iznova pokazao trend da je siječanj mjesec u kojem se Nijemci već tradicionalno u većoj mjeri odlučuju za buking ljetnog godišnjeg odmora.

“Za Hrvatskom na njemačkom turističkom tržištu raste zanimanje, što je pokazatelj koji veseli, kao i podatak koji je objavio Google za Njemačku da je najtraženiji turistički pojam u zadnjem kvartalu 2016. za putovanja u 2017. bila upravo Hrvatska. Kada tome dodamo pozitivna kretanja prvog bukinga i ostale povoljne pokazatelje, pretpostavka je da 2017. na tom tržištu može nadmašiti i odličnu 2016.”, poručio je Draghicchio.

Napominje i da je Stuttgart, kao i cijela savezna njemačka država Baden-Württemberg, važno emitivno tržište za hrvatski turizam, a nastupom na tom sajmu HTZ počinje i ciklus intenzivnih promotivnih aktivnosti na njemačkom tržištu za ovu godinu.

Kvarner s ‘premijerom’ Gorskog Kotara

O nastupu na sajmu CMT izvijestili su iz Turističke zajednice Kvarnera, na čijem je području njemačko tržište broj jedan po 31-postotnom udjelu u noćenjima, a iz koje se nadaju ove godine i boljim rezultatima.

“S njemačkog tržišta i Kvarner ove godine očekuje više od lanjskih 4 milijuna noćenja i više od pola milijuna dolazaka turista, a motivira nas i što su putovanja i turizam visoko na rang listi njemačkih građana. Zbog toga, a i s obzirom da smo lani na tom sajmu bili regija-partner, što je donijelo lijepu promociju i brojke, ove smo godine odlučili naš nastup proširiti na dva štanda u dvije hale te dodatno na štandu HTZ-a, tim više što je Baden-Wuerttemberg jedna od najbogatijih njemačkih pokrajina, pa ima veliki potencijal za naš turizam”, poručila je direktorica TZ Kvarnera Irena Peršić Živadinov.

Ističe i da se ove godine na tom sajmu prvi put predstavlja Gorski Kotar, kao rezultat udruženih aktivnosti goranskih destinacija, u kojima je kao i na području Novog Vinodolskog sniman ‘remake’ njemačkog TV filma Winnetou, koji je premijerno prikazan u Njemačkoj u vrijeme prošlog Božića i koji bi zbog popularnosti, kako vjeruje, mogao dovesti na Kvarner brojne poklonike tog filma.

Najavljuje i da se već sada s organizatorima tog sajma dogovaraju za nastup iduće godine, kada se na CMT planira uvesti nautička hala, u čemu Kvarner također ima dosta toga ponuditi.

U Nizozemskoj rast zanimanja zračnih prijevoznika

Rast zanimanja turističkih partnera i publike za Hrvatskom iskazan je i prošlog tjedna na jednom od najvažnijih turističkih sajmova u Nizozemskoj, Vakantiebeurs u Utrechtu. Direktor predstavništva HTZ-a za Nizozemsku i Belgiju Ivan Novak istaknuo je pritom rast zanimanja zračnih prijevoznika.

“Nastup HTZ-a i hrvatskih izlagača na sajmu u Utrechtu potvrdio je veliko zanimanje Nizozemaca za hrvatske destinacije, posebice za kamping kojeg ćemo detaljnije predstaviti i na sajmu Caravana od 19. do 24. siječnja u gradu Leeuwardenu. Primjetno je i raduje i sve veće zanimanje njihovih zračnih prijevoznika za Hrvatsku, čemu svjedoči i uvođenje novih te povećanje postojećih linija”, ističe Novak iznoseći da prijevoznik KLM ove godine uvodi let iz Amsterdama za Split, touroperator TUI
Nizozemska dodatni let na liniji Amsterdam Pula, dok Thomas Cook Nizozemska uvodi novi touroperatorski program za Srednju Dalmaciju.

Za prve naznake bukinga kod nizozemskih touroperatora za Hrvatsku kaže da su pozitivne, uz napomenu da je riječ o još malom broju rezervacija, jer pravo razdoblje bukinga na tom tržištu tek predstoji.

Hrvatsku je lani iz Nizozemske, prema eVisitoru i eCrewu, posjetilo gotovo 400 tisuća turista, koji su ostvarili više od 2,7 milijuna noćenja, što su porasti također iznad 5 posto u odnosu na 2015.

Fenix-magazin/IM/Hina

Austrija zbog migranata pojačava kontrole na granicama

$
0
0

Austrija želi pojačati svoje kontrole na granicama, posebice sa Slovačkom, nakon što je od početka 2017. porastao broj migranata koji nastoje ući u tu zemlju, kazao je austrijski ministar obrane Hans-Peter Doskozil za internetsko izdanje austrijskog dnevnika “Kurir”.

“Bilježi se tendencija ilegalnih ulazaka preko slovačke granice”, koja se pojačano koristi kao pravac ulaska u Austriju, kazao je ministar.

On je naveo kako je 299 migranata od početka godine zaustavljeno u pokušaju da uđu u zemlju prelazeći granicu s Slovačkom i Češkom.

S druge strane, 174 migranta zaustavljena su na granici s Mađarskom, gdje je do sada bila usmjerena pojačana kontrola.

Većina migranata koja dolazi iz Slovačke pristiže vlakom, kazao je Doskozil, ocijenivši kako treba pojačati kontrolu na vlakovima i najavivši da bi stotinu vojnika moglo biti raspoređeno u tu svrhu radi jačanja kontrole.

Na zapadu Austrije, u Tirolu, su od početka godine zaustavljene 292 osobe koje su prešle granicu dolazeći iz Italije, no većina njih vraćena je natrag preko granice.

“U Tirolu je 25 tražitelja azila. Vraćanje migranata funkcionira”, dodao je ministar.

List navodi da će Doskozil i ministar unutarnjih poslova Wolfgang Sobotka tijekom idućih deset dana predstaviti seriju mjera za jačanje kontrola na granicama.

Austrija je 8. veljače domaćin sastanka ministara obrane i unutarnjih poslova zemalja srednje Europe.

Godine 2015. u Austriji je registrirano 90.000 zahtjeva za azilom, u vrijeme dok su stotine tisuća migranata stizali uglavnom iz ratom pogođene Sirije preko balkanske rute želeći prije svega stići u Njemačku.

Godine 2016. broj zahtjeva za azilom pao je za polovicu, na 42.000.

Fenix-magazin/IM/Hina

TRAGEDIJA U ITALIJI Nema znakova života pod zatrpanim hotelom

$
0
0

Nekoliko djece nalazi se među tridesetak nestalih ljudi iz hotela Rigopiano koji je u srijedu navečer zatrpala lavina i strahuje se da su svi mrtvi jer spasioci ne nalaze znakove života, javljaju agencije.

Talijanska služba civilne zaštite potvrdila je da se hotel Rigopiano našao na izravnom putu dva metra visoke lavine u srijedu kasno navečer.

Spasilačke službe imaju velikih problema u dopremi mehanizacije na područje nesreće jer je snijeg na planinskom lancu Gran Sasso visok na nekim mjestima i do pet metara.

Hotel Rigopiano popularno je zimsko odredište s 4 zvjezdice i 43 sobe. Lavina je uzrokovala urušavanje četverokatnog hotela koj se nalazi na 1.200 metara nadmorske visine i pomaknula ga za 10 metara, pišu talijanski mediji.

Snimke iz zraka pokazuju da samo krov i zadnji kat vire iz debelog sloja snijega.

Mjesni su mediji objavili da je dosad jedno tijelo iskopano iz snijega i da je spašeno dvoje gostiju hotela koji se nisu nalazili u njemu u trenutku udara lavine.

“Živ sam jer sam otišao po neke stvari u automobil”, rekao je Giampiero Parete talijanskim medijima. U hotelu su mu međutim ostale supruga i djeca.

Šef talijanske civilne zaštite Fabrizio Curcio rekao je da je u hotelu bilo tridesetak gostiju i zaposlenika. Među njima je i nekoliko djece.

Spasitelji koji su prvi došli do zgrade rekli su da unutra nema znakova života.

“Nismo mogli učiniti mnogo. Struktura hotela se urušila. Gotovo je u potpunosti urušen. Zazivali smo, ali nismo čuli glasove. Kopamo dalje i tražimo”, rekao je Antonio Crocetta, član gorske službe spašavanja.

Vozila hitne pomoći ne mogu proći zbog snježnih nanosa, a najbliže selo, Farindola, udaljeno je devet kilometara od hotela.

Načelnik sela Illario Laccheta opisao je “goleme dimenzije” lavine. “Odnijela je cijeli hotel sa sobom”, rekao je.

Lavina se pokrenula nakon četiri uzastopna potresa u središnjem dijelu Italije u srijedu. Odmah je izdano upozorenje na lavine za cijelo područje kojom dominira veličanstveni, 2.912 metara visoki Gran Sasso.

Područje je prepuno malih hotela i skijališta, naročito popularnih među Rimljanima i stanovnicima urbanih središta na istočnoj talijanskoj obali.

Hotel Rigopiano udaljen je 90 kilometra od epicentra potresa u Monterealeu, seocetu blizu Amatricea, naselja uništenom u razornom potresu u kolovozu prošle godine

Fenix-magazin/IM/HINA


Odustao od posla jer su ga neki Hrvati u Njemačkoj pokušali podmititi

$
0
0

Zadnjih nekoliko godina jako puno mladih Hrvata sa diplomom, ljudi bez posla i ljudi strukovnih zanimanja koji su u poznim godinama u domovini dobili otkaz, bolji standard života traže u inozemstvu, najčešće u Njemačkoj.

 

Certifikati za potvrdu znanja jezika u njemačkom govornom području potrebni su Hrvatima kako bi mogli ostati u Njemačkoj.

Kako bi došli do međunarodno priznate potvrde o poznavanju njemačkog jezika, neki Hrvati nisu spremni učiti. Lakše ih je kupiti.

Nikola G. (podaci poznati redakciji) dobio je dozvolu da u skladu sa Zajedničkim europskim referentnim okvirom za jezike (ZEROJ) provodi ispite njemačkog jezika na stupnjevima razine A1 za početnike i B1 za one malo boljeg znanja njemačkog jezika. Otvorio je ured u koji su mu u najvećem broju dolazili Hrvati, a uz njih i Sirijci.

“Nažalost,  moram reći da su mi Sirijci bili bolji od naših. Makar kad je riječ o učenju. Moraš im nabaviti knjige, pa je problem plaćanje jer naši moraju sami platiti predavanja i izlazak na ispite. No, ni to nije velik problem jer knjige nisu skupe. Znao sam im kupiti knjige s planom da ih po završetku tečaja vrate, ali i to je ponekad bio problem. No, najveći problem je bio što nisu bili spremni slušati i učiti. Pogotovo ovi stariji. Brojni su me znali upitati mogu li oni platiti samo ispit i da ne moraju dolaziti, neki su mi čak znali reći kako će me platiti da im izađem ususret.   Rekao sam im: “Može, platite, iziđite na ispit, a ja šaljem to u Ured u Frankfurt, pa ćemo vidjeti kako će izgledati”. Naravno mislili su kupiti certifikat”, otkriva Nikola ističući kako naši sigurno to ne bi tražili od jednog Nijemca ili stranca, ali kako je on Hrvat, smatrali su da će im izaći ususret.

Što se sve događalo i što su ga sve Hrvati tražili, te kako je sve to završilo, pročitajte u tiskanom izdanju Fenix Magazina za mjesec veljaču.

Dotad u ovom aktualnom izdanju pronađite brojne zanimljive teme Koje možete pogledati  OVDJE:      FENIX MAGAZIN intrigantne ispovijesti, istinite priče, politika, život, sport, glazba, reportaže s hrvatskih fešta

fenix49_1

 

 

Njemačka: Lovac upucao ljubavnike misleći kako je riječ o divljim svinjama

$
0
0

Seks u šumi tragično se završio za jedan par u Njemačkoj, jer je lovac od njihovog šuškanja pomislio kako je riječ o divljim svinjama i pucao na njih, piše Daily Mail.

Muškarac je preminuo, a djevojka je teško ranjena. Pogodio ih je isti metak.
Naime, par je vodio ljubav u šumi na rubu njive kad je na njih zapucao lovac koji je pomislio da su u pitanju divlje svinje. Norman G. je umro na rukama svoje djevojke Katarine K., koja je teško ozlijeđena u njemačkoj pokrajini Brandenburg.

Katarina je izjavila kako je čula glasan pucanj, nakon čega je njen partner pao na tlo. Metak ga je pogodio u ruku i prošao kroz trup, prepolovivši jetru. “Iskrvario je u roku deset minuta”, kazao je odvjetnik Matthias Schoeneburg, koji zastupa obitelj Normana G.

Lovac Alexander R. je pozvao hitnu pomoć, a policija je pokrenula istragu.

Aleksander R. optužen je za ubojstvo i ranjavanje iz nehaja, ali i kršenje lovačkih propisa, budući da je pucao naslijepo.

Lovac i dalje ustraje u tvrdnjama kako je dvadesetak metara iza para bila divlja svinja koju je gađao i kako mu nije jasno kako je umjesto svinje upucao nesretni par.

Fenix-magazin/IM/DailyMail

U Francuskoj opljačkani hrvatski rukometaši

$
0
0

Jutros je  iz francuskog Rouena stigla  jedna loša vijest. Hrvatska rukometna reprezentacija je opljačkana. Kako su na press konferenciji otkrili, tijekom noći netko je razbio i opljačkao kombi hrvatske reprezentacije te otuđio dio stvari poput nekih trenirki i majica.

 

Rukometaši nisu ništa mogli komentirati jer je  tijeku policijska istraga. Iskazali su čuđenje ovim događajem jer imaju jako veliko osiguranje. Naime, Francuska je postrožila mjere opreza na prvenstvu zbog mogućih terorističkih napada.

”To je veliki propust organizatora jer je kombi bio označen i imao je dozvolu za parkiranje na službenom parkingu. Netko ga je preselio na javno parkiralište koje navodno nije bilo osigurano. Ukradene su nam neke stvari koje nisu jako bitne, a riječ je o dio rezervnih dresova i trenirki”, rekao je Ivica Maraš, glasnogovornik rukometnog saveza.

Fenix Magazin/MD

 

ŽIVOT U NJEMAČKOJ Puno toga se u ove dvije godine promijenilo…

$
0
0

” Prošle su točno dvije godine od dana kada sam došla u Njemačku. Toga dana, kada sam kročila na njemačko tlo, nisam mislila da ću se ovoliko dugo zadržati ovdje”, piše na svom blogu Gastarbajterica, mlada ekonomistica koja  ni u intervjuu za Fenix Magazin nije htjela široj javnosti otkriti svoj identiet. “Možda jednog dana i otkrijem”, kazala je tad.

No, sad je već dvije godine u Njemačkoj.  Na svom blogu Gastarbajterica007 napisala je:

Prošle su točno dvije godine od dana kada sam došla u Njemačku. Toga dana, kada sam kročila na njemačko tlo, nisam mislila da ću se ovoliko dugo zadržati ovdje. Prvotni plan je bio naučiti jezik i vratiti se za 6 mjeseci kući u potragu za radnim mjestom nakon friško završenog fakulteta. No, tamo negdje usred kursa njemačkog sam odlučila promijeniti planove i zadržati se još neko vrijeme ovdje.

Dugo sam se pitala jesam li dolaskom u Njemačku pogriješila, a prije točno godinu dana sam napisala da još uvijek nisam sigurna da li sam donijela dobru odluku. I tek sada mogu sama sebi odgovoriti na pitanje – nisam pogriješila. Jako mi je drago što sam iskusila život u nepoznatom kraju i tuđoj domovini jer ću jednoga dana kada se vratim ponijeti divne uspomene, dogodovštine i iskustva, ali i važne lekcije sa sobom.

Pričala sam vam tamo negdje prije dvije godine o mojem strahu od muslimana. Nakon svega što sam se ovdje nagledala toga straha više nema. Navikla sam se i na sve takozvane „freakove“ i alternativce koji ponosno koračaju ulicama Njemačke dok ih se kod nas u Hrvatskoj zadirkuje, mlati i vrijeđa. Pa što ako netko ima zelenu kosu i 25 piercinga na licu? Ovdje je to sasvim normalno i imam jednu baš takvu kolegicu u uredu.

Napokon sam naučila i “pravila ponašanja” u Njemačkoj, te pravila ophođenja s ljudima; znam već sa udaljenosti procijeniti koga smijem pogledati na cesti, a koga moram zaobići u širokom luku (nećete vjerovati, ali takvih koje treba zaobilaziti ima mnoooooogo više nego u Hrvatskoj), kako i u najvećim gužvama ući u vlak tako da uvijek uhvatim mjesto za sjesti (stvar je u pozicioniranju!), a da pritom ne riskiram da će me netko gurnuti pod vlak, gdje kupovati iste namirnice, a da izađem van s računom od 25 € umjesto 45 €, kako se obuči u kojim vremenskim prilikama (za ovo mi je trebalo dugo vremena), gdje se ide na kavu, a gdje na pivu…

Naučila sam disati s Njemačkom i njenim građanima i mislim da sam se više nego uspješno integrirala.

Shvatila sam i da se čovjek zaista može priviknuti na život u novoj zemlji. Nisam vjerovala kada ste mi govorili da će nostalgija prestati i da će doći kraj mojoj tuzi za Hrvatskom, no i to se dogodilo. I dalje imam povremeno krizne situacije kada se slomim iz čistoga mira i isplačem potok (više ne rijeku) suza, no takve su situacije sada mnogo rjeđe i mogu se nabrojati na prste jedne ruke za razliku od prve godine.

Kada sam tek došla, kao izgubljena djevojčica nakon diplomiranja, nisam bila spremna na sve što me ovdje dočekalo, što psihički, što radi neiskustva, no napokon sam ojačala i odrasla.

Puno toga se u ove dvije godine promijenilo…

…i to uglavnom u mojoj glavi, ali i neke druge stvari;

U ovih godinu dana sam smanjila druženja sa strancima, a povećala s Nijemcima i Hrvatima. Glavni razlog je posao. Dok su stranci, i pri tome mislim na Ruse, Talijane, Poljake i druge nacionalnosti s kojima sam se prošle godine najviše družila, uglavnom ostali na razini na kojoj sam bila i ja – potraga za poslom, slabo plaćeni poslovi, skakanje iz jednog nesigurnog posla u drugi, život na Job centru i svakodnevna borba oko novca i jezika, ja sam uspjela dobiti i zadržati stabilan i relativno dobar posao te osjetno poboljšala jezik – što me približilo Nijemcima.

Puno sam se brže integrirala, čak brže i od nekih ljudi koji su u Njemačkoj godinama pa i desetljećima. Ne znam koji su tome točno razlozi, no neki od njih su definitivno moje ambicioznost i konstantna želja za nečim novim i boljim, dok su oni zadovoljni s povremenim slabije plaćenim poslovima i životom unutar svoje nacionalne zajednice iliti kako bi neki rekli – unutar svoga geta.

I ja sam se približila svome „getu“ u zadnjih godinu dana i stvorila mnogobrojna poznanstva među Hrvatima, uglavnom također novopridošlima. Kako sam došla među prvima u novoj generaciji nakon ulaska Hrvatske u EU, osim Hrvata starosjedioca čije mi društvo radi drugačijeg odgoja i svjetonazora nije baš najbolje odgovaralo, nisam imala previše istomišljenika s naših prostora za ostvariti neki ozbiljniji kontakt. Sada, gotovo dvije godine kasnije, situacija se osjetno promijenila. Iz mjeseca u mjesec dolazi sve više Hrvata, pa se time i moj krug poznanika i prijatelja povećao. Više nisam sama i usamljena kao prošle godine, te imam s kime podijeliti svoje strahove i nesigurnost u novoj zemlji jer sada zajedno prolazimo kroz isto.

A tu su i Nijemci koji me sve više prihvaćaju u svoje živote i pozivaju na druženja i izlaske. Od Nijemaca sam naučila jako puno. Oni ne žive kao mi čuvajući novac na računu i razmišljajući što će jednoga dana. Naprotiv, oni su cijelo vrijeme u sadašnjosti, žive u unajmljenim stanovima i ne planiraju se situirati kupujući imovinu, rijetko imaju djecu i žive za sunčane godišnje odmore u dalekim krajevima, finu odjeću i obući, tulume i dobre aute. Barem ovi tzv. poslovnjaci s kojima radim. Od 60-ak ljudi u centrali firme, možda 10-ak ih ima djecu.

Što se tiče moga znanja njemačkog, ono je, po mišljenju mnogih Nijemaca, iznad svake razine za razliku od prosječnog stranca. Više ne postoje situacije u kojima ne razumijem o čemu je riječ i ne znam odgovoriti. Još sam daleko od savršenog znanja njemačkog, ali na vrlo dobrom putu.

Njemačka mi je otvorila mnoga vrata i dala ogromnu šansu za razliku od Hrvatske koja me u najmanju ruku išamarala i ismijala. No bez obzira na to, ja svoj život dugoročno ne vidim ovdje i mislim da će treća biti i posljednja godina moje avanture u Njemačkoj. Ne zato što nisam uspjela, naprotiv, zarađujem bolje nego mnogi direktori u Hrvatskoj, te si po prvi puta u životu mogu priuštiti gotovo sve što želim i trebam, putovati i istraživati svijet bez da moram razmišljati hoću li imati od čega živjeti idući mjesec,

ali…

Ovo nije moj dom i iako sam dobro prihvaćena, ja ovdje ne pripadam i uza sve što mi je Njemačka dala, nisam onoliko sretna niti ću vjerojatno ikada biti, koliko sam sretna u Hrvatskoj. Naučila sam i da se ne kaže bez razloga da nije sve u novcu – jer zaista nije kako god se trenutno činilo.

2017. je tek počela, ali ja već vidim da će ovogodišnja tema biti: „Povratak gastarbajtera“.

…i dok prevodim životopis na hrvatski opet se vratila ona ista neugodna, davno spomenuta knedla u grlu, ali ovoga puta pritišće, kontradiktorno, ne zato što tugujem za Hrvatskom, nego zato što joj se vraćam.

Ponekada stvarno imam osjećaj da me netko gleda odozgo i smije mi se…

Sretna mi 2. godišnjica!

POVEZANI TEKSTOVI

Znate li tko je Gastarbajterica koja piše o tome kako se Hrvati u iseljeništvu ponašaju

Ako želite preseliti u Njemačku, evo što trebate znati

Znate li kako izgledaju balkanski klubovi i gastarbajterice u Njemačkoj

 

Berlin: Hrvatska na Međunarodnom forumu za hranu i poljoprivredu i Zelenom tjednu

$
0
0

U Berlinu se od 19. do 21. siječnja 2017. održava Međunarodni forum za hranu i poljoprivredu. Hrvatsku će predstavljati Krunoslav Karalić, pomoćnik ministra poljoprivrede.

Forum se održava paralelno sa Međunarodnim zelenim tjednom (Berlin, 20. – 29. siječnja) na kojem je ove godine zemlja partner Mađarska.

Na Zelenom tjednu Hrvatska će ove godine biti zastupljena sa osam izlagača: BELJE d.d., AGROLAGUNA d.d., BADEL 1862 d.d., MI BRAĆA PIVAC d.d., OBRT ĐANIĆ, KLASTER “SLAVONSKA KOŠARICA”, APIMEL d.o.o. te KAPRONCA d.o.o.

Akreditirati se možete putem web stranice Zelenog tjedna:

http://www.gruenewoche.de/Presse/Akkreditierung/

ili na licu mjesta (Eingang Nord – Messe) s novinarskom iskaznicom i osobnom iskaznicom/putovnicom.

Hrvatski izlagači nalaze se u hali 18 kojoj je najbliži ulaz Sjever (Eingang Nord/Theodor-Heuss Platz)

Hrvatske štandove će u petak, 20. siječnja oko 12 sati posjetiti veleposlanik Vilović, pomoćnik ministra poljoprivrede Karalić i predsjednik HGK Burilović.

Fenix-magazin

Viewing all 38914 articles
Browse latest View live