U Maclju je, u crkvi Muke Isusove, služena sveta misa i obilježena 71. obljetnica stradanja žrtava komunističkog režima. U spomen tim žrtvama, kao i svim onima stradalim kasnije na križnom putu, služena je sveta misa te ranije održana molitva Križnog puta. Misno slavlje predvodili su gospićko-senjski biskup i predsjednik Komisije Hrvatske biskupske konferencije (HBK) i Biskupske konferencije BiH za hrvatski martirologij Mile Bogović te biskupi Valentin Pozaić i Nikola Kekić. Kao izaslanik predsjednice u Macelj je stigao i Andrija Hebrang.
Iako je iz jama na Maclju dosad ekshumirano 1163 žrtava, među kojima ima i žena i djece, procjenjuje se da je u Maclju i njegovoj okolici od ruke partizana stradalo oko 13 tisuća osoba.
U izjavi medijima prije početka misnog slavlja dr. Andrija Hebrang je rekao kako su istraživanja počela formiranjem saborskog Povjerenstva kojeg je ukinuo Ivica Račan dolaskom na vlast 2001 godine, te ocijenio kako je ono ukinuto “zbog toga jer se slijednici komunista boje istine”. Drži da se do istine može doći samo iskapanjem 940 jama, koliko ih ima u Hrvatskoj, te još 170 jama u Sloveniji, te da se posmrtni ostaci dostojno pokopaju te označe kao žrtve komunizma, rekao je Hebrang čije riječi je prenijela Hina.
Hebrang je podsjetio i na Ured za otkrivanje komunističkih žrtava kojeg je sam inicirao i vodio pri Hrvatskom saboru, a kojeg je, nakon samo godine dana rada, ukinula Vlada Zorana Milanovića. Republika Hrvatska je, kaže, jedina zemlja koja svoje žrtve nije ekshumirala i dostojno pokopala a na pitanje ima li naznaka da bi se istraživanja mogla nastaviti odgovara da je po prvi puta u životu pesimističan.
-Nema nikakvih naznaka, postoji samo dobra volja koja nije dostatna. Da istražite 940 jama koliko po policijskim izvještajima postoji u naših 20 županija i gradu Zagrebu trebate 300 do 400 ljudi koji su educirani za to i proračun od par desetaka milijuna kuna, kazao je dr. Hebrang dodajući kako se to u proteklih 25 godina moglo, ali nije napravilo.
Fenix/IM/H/Maxportal.hr