Nekad na terenu, bivši nogometni reprezentativac Ivan Klasnić danas se bori u bolnici u Hamburgu. Čeka treću transplantaciju bubrega i poručuje – trudim se voditi normalan život.
A u Njemačkoj se transplatacija čeka i do sedam godina. U Hrvatskoj svega dvije pa i kraće, no problem je pravilnik prema kojem hrvatski državljani koji žive izvan Hrvatske nemaju pravo doći na hrvatske liste čekanje.
U ministarstvu zdravlja RTL doznaje da je, nevezano uz situaciju Klasnića, u tijeku izmjena pravilnika.
“Upravo smo završili izmjenu pravilnika, odnosno javne konzultacije na taj pravilnik koji bi uskoro trebao stupiti na snagu, a nakon kojega bi svi naši građani bez obzira na mjesto prebivališta mogli doći na nacionalnu listu čekanja u RH”, rekla je za RTL Mirela Bušić, nacionalni transplatacijski koordinator.
Na snagu bi mogao stupiti već za nekoliko tjedana. Fantastično zvuči podatak da je Hrvatska prema broju presađenih bubrega treća na svijetu!
“Različite zemlje u svijetu, pa tako i u Eurotransplantu imaju različiti broj umrlih donora organa na broj stanovnika. Njemačka i Hrvatske se jako razlikuju u tom broju, u Hrvatskoj je zbog svijesti stanovništva puno veći broj donora”, rekao je Mladen Knotek, voditelj programa transplatacije bubrega u KB Merkur.
Inače, šestoro ljudi javilo se u redakciju 24sata koji nogometašu žele donirati bubreg, no iako to zakon u teoriji dopušta, ipak je riječ o vrlo kompleksnoj proceduri.
Ivan Klasnić bi, naime, najprije trebao biti službeni pacijent zdravstvene ustanove u kojoj bi se obavila transplantacija. Potom, ako doista dođe do točke da bi mu nesrodni anonimni darivatelj želio donirati organ, moralo bi se sastati etičko povjerenstvo te zdravstvene ustanove koje bi donijelo konačnu odluku. To što je ovakva mogućnost zakonom dopuštena ne znači, naime, da bi etičko povjerenstvo svakako dalo “zeleno svjetlo”.
Fenix-magazin/IM/RTL