Turski premijer Recep Tayyip Erdogan zaprijetio je da će otvoriti granice kako bi propustio migrante koji žele ući u Europu, dan nakon što se u Europskom parlamentu glasalo o zamrzavanju pregovora o prijamu Turske u EU.
Kad se 50.000 migranata okupilo na graničnom prijelazu Kapikule (na tursko-bugarskoj granici), zvali ste upomoć. Počeli ste se pitati: ‘Što ćemo ako Turska otvori svoje granice? Dobro me poslušajte. Ako učinite još korak, te će se granice otvoriti, utuvite si to u glavu, kazao je Erdogan u govoru u Istanbulu.
U neobvezujućoj rezoluciji, usvojenoj velikom većinom u Strasbourgu, eurozastupnici su pozvali u četvrtak na “privremeno zamrzavanje” pristupnih pregovora s Turskom zbog “neobuzdane” represije koja traje od neuspjela državnog udara u srpnju.
Erdoganove izjave odgovor su na europske strahove da će turski režim odustati od primjene sporazuma o migrantima potpisana u ožujku s EU i prekinuti zadržavati priljev izbjeglica koje pokušavaju doći do Europe. Turska na svojem tlu ima 2,7 milijuna sirijskih izbjeglica.
EU postaje sve kritičniji spram Turske koja je otpustila ili suspendirala s položaja više od 110.000 ljudi, od vojnika, akademika, sudaca, novinara do kurdskih čelnika, zbog navodne podrške neuspjelom državnom udaru u srpnju.
EU je u ožujku obećao ubrzati pristupne pregovore Ankare u zamjenu za njenu pomoć u migrantskoj krizi, odnosno sprječavanju migranata da krenu prema obalama Europe.
Erdogan optužuje EU da ne razumije težinu stanja u Turskoj i najavio je da bi iduće godine mogao organizirati referendum o pregovorima s Unijom.
Austrija i Luksemburg predvode pozive na obustavu pregovora s Turskom, dok Njemačka, Francuska i većina drugih država za sada podržavaju njihov nastavak i boje se u pitanje dovesti tursku suradnju u migrantskoj krizi.
Svi, međutim, ističu da će pregovori biti prekinuti ako Turska ponovno uvede smrtnu kaznu.
Turska je započela pregovore s Europskom unijom još u listopadu 2005., ali nije daleko odmakla.
Fenix-magazin/Hina